:: LEX :: СТЯГНЕННЯ СУМ, ЩО ПІДЛЯГАЮТЬ СПЛАТІ ЗА ПОСЛУГИ АДВОКАТА У ГОСПОДАРСЬКОМУ СУДІ
   
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Акція! 100 грн на мобільний
  Наші збірники

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 27)

Термін подання матеріалів

17 листопада 2020

До початку конференції залишилось днів 17


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

СТЯГНЕННЯ СУМ, ЩО ПІДЛЯГАЮТЬ СПЛАТІ ЗА ПОСЛУГИ АДВОКАТА У ГОСПОДАРСЬКОМУ СУДІ
 
11.04.2012 19:35
Автор: Поліщук Мар’яна Анатоліївна, факультет соціологій та права Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут»
[Секція 9. Господарське право. Господарське процесуальне право]

Захищаючи свої порушені або оспорювані права і охоронювані законом інтереси у господарському суді, сторони часто витрачають велику суму коштів на послуги представників – адвокатів.

Відповідно до частини 5 статті 4 Господарського процесуального кодексу України (надалі – ГПК України), суми, які підлягають сплаті за послуги адвоката, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. 

Таким чином, суд має покласти обов’язок на сторону, вимоги якої не задоволені, відшкодувати іншій стороні кошти, потрачені на послуги адвоката, та пов'язані з захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів. Хоча ця норма прямо передбачена в ГПК України, проте сама процедура стягнення є нелегкою. Так, за даними Єдиного реєстру судових рішень, практика таких стягнень невелика.

Перш за все, необхідно подати до суду клопотання про стягнення з протилежної сторони сум за послуги адвоката (надалі - клопотання). До такого клопотання потрібно долучити наступні документи, що підтверджують витрату сум за  послуги адвоката: 

 довіреність (або належним чином засвідчена її копія) на представництво інтересів сторони у господарських судах України, зокрема і у даній справі;

 якщо особу представляє адвокат, що є працівником та входить до складу певного адвокатського об'єднання - то довідку такого адвокатського об'єднання, що підтверджує вищевказане;

 належним чином засвідчену копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю - документ, що підтверджує право на ведення адвокатської діяльності;

 підписаний договір про надання юридичних послуг;

 документи, що підтверджують факт виконання юридичних послуг: акт прийому-передачі виконаних послуг, відповідно до якого адвокатське об’єднання надало належним чином, а сторона прийняла та оплатила згідно з відповідними рахунками адвокатські послуги з представництва її інтересів у судовій справі або ж відповідні прибуткові касові ордери та квитанції до таких прибуткових касових ордерів. 

Проте, необхідно пам’ятати, що суд може зобов’язати винну сторону виплатити не всю суму, витрачену на послуги адвоката, а її частину. Так, згідно з пунктом 12 роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 04.03.98 №02-5/78 «Про деякі питання практики застосування розділу VI ГПК України», вирішуючи питання про розподіл судових витрат, господарський суд має враховувати, що розмір відшкодування названих витрат, крім державного мита, не повинен бути неспіврозмірним, тобто явно завищеним. За таких обставин суд з урахуванням обставин конкретної справи, зокрема, ціни позову, може обмежити цей розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для даної справи». Абзацом 3 пункту 11 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 14.12.2007 №01-8/973 «Про деякі питання практики застосування у вирішенні спорів окремих норм процесуального права», за яким у визначенні розумно необхідного розміру сум, які підлягають сплаті за послуги адвоката, можуть братися до уваги, зокрема: час, який міг би витратити на підготовку матеріалів кваліфікований фахівець; вартість оплати відповідних послуг адвокатів, яка склалася в країні або в регіоні; наявні відомості органів статистики або інших органів про ціни на ринку юридичних послуг; тривалість розгляду і складність справи тощо. Докази, які підтверджують розумність витрат на оплату послуг адвоката, повинна подавати сторона, що вимагає відшкодування таких витрат. 

Таким чином, подавши усі необхідні документи, з протилежної сторони можна стягнути повну суму, потрачену на послуги адвоката, або її частину.




e-mail: m.polishchuk@mail.ru
допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
ДО ПИТАННЯ ПРО ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ КЛУБІВ
08.04.2012 21:58




© 2006-2020 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше