:: LEX :: ЩОДО УДОСКОНАЛЕННЯ ДИСПОЗИЦІЇ СТ. 190 КК УКРАЇНИ
   
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Акція! 100 грн на мобільний
  Наші збірники

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 38)

Термін подання матеріалів

14 грудня 2021

До початку конференції залишилось днів 13


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

ЩОДО УДОСКОНАЛЕННЯ ДИСПОЗИЦІЇ СТ. 190 КК УКРАЇНИ
 
12.05.2015 20:03
Автор: Костиря Наталія Валеріївна, слідчий Цюрупинського РВ УМВС Українив Херсонській області; Петров Андрій Іванович, студент групи №334 Навчально-наукового інституту історії, політології та права Миколаївського національного університету ім. В.О. Сухомлинського
[Секція 4. Кримінальне право. Кримінальне процесуальне право. Криміналістика. Кримінологія. Кримінально-виконавче право]

Частина перша статті 190 КК України передбачає відповідальність за заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою[1]. Вказані дії характеризують шахрайство.

Загальновідомо, що зовнішня сторона будь-якого діяння відображає об’єктивну сторону злочину.

Однією із ознак, що характеризує об’єктивну сторону шахрайства є суспільно небезпечне діяння, що виражається у заволодінні чужим майном або придбанні права на чуже майно.

Щодо терміну «заволодіння», то в теорії права він більш менш зрозумілий. Академічний тлумачний словник української мови (1970-1980)тлумачить цей термін як «брати у своє володіння, привласнювати» [2], але щодо терміну «придбання», то на наш погляд, він етимологічно вживається не вірно.

Шахрайство у формі придбання права на чуже майно має поширений характер і відбувається, коли злочинець шляхом порушення чинного законодавства отримує повноваження щодо володіння, користування чи розпорядження майном. Придбання права на чуже майно може бути здійснене шахраєм шляхом заволодіння документами, які надають йому право на отримання такого майна. Наприклад, квитанція на багаж, товарний чек тощо.

Ми підтримуємо існуючу у науковій літературі думку, що застосування терміна «придбання права на майно» у диспозиції норми, яка передбачає кримінальну відповідальність за шахрайство, є не логічним, оскільки право на майно, за своєю суттю, не може бути придбане внаслідок вчинення злочину і аж ніяк не може виникати з факту правопорушення, це право може бути отримано лише у зв’язку із вчиненням правомірних дій.

Тож ми погоджуємося із А.О. Успенським, який критикує законодавця за протиставлення понять «розкрадання чужого майна» та «придбання права на чуже майно». Як справедливо стверджує А.О. Успенський, придбання права на чуже майно тотожно обігу чужого майна на користь винного або інших осіб.

З цієї причини, вважає А.О. Успенський, вживання «придбання права на чуже майно» є некоректним. Виключаючи термін «придбання права на чуже майно» з диспозиції складу про шахрайство автоматично усувається тавтологія, допущена законодавцем при визначенні поняття розкрадання і формулюванні норми про шахрайство [3, c. 34].

Необхідно відмітити, що придбання права на майно є певним проміжним етапом на шляху до подальшого заволодіння майном,  оскільки заволодівши правом на майно, злочинець тим самим заволодіває і самим майном, тобто здійснює заволодіння чужим майном, яке і утворює головну ознаку об’єктивної сторони шахрайства.

Оскільки  закон виключає виникнення суб’єктивного права в результаті неправомірних дій, адже категорія «право» розглядається як «узаконена можливість, свобода що-небудь робити, здійснювати, що охороняється державою» [3],  з метою недопущення етимологічної помилки  в диспозиції ч. 1 ст. 190 КК України, пропонуємо виключити із диспозиції зазначеної статті термін «придбання».

Література:

1. Кримінальний кодекс України. – Х. :Одісей,2013. – 232 с.

2. Словник української мови. Академічний тлумачний  словник (1970-1980) [Електронний ресурс] / 27 жовтня 2014. – Режим доступу: http://sum.in.ua/s/zavolodivaty. – Назва з екрану.

3. Успенский А. О недостатках определений некоторых форм хищений в новом УК / А.О. Успенский // Законность.– 1997. –№ 2. –С. 33-36.допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter
 Інші наукові праці даної секції
НАСЛІДКИ НЕПРИБУТТЯ СВІДКА НА ВИКЛИК СЛІДЧОГО ТА ПРОКУРОРА
31.05.2015 22:45
ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА Ч. 4 СТ. 212 КК УКРАЇНИ
31.05.2015 22:34
ДЕЯКІ ГАРАНТІЇ ОХОРОНИ ПРОФЕСІЙНИХ ТА ІНШИХ ТАЄМНИЦЬ У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ
31.05.2015 22:31
ГІПНОЗ ЯК СПОСІБ ВЧИНЕННЯ ЗЛОЧИНУ
30.05.2015 20:11
ДО ПИТАННЯ ЮРИДИЧНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ПОСАДОВИХ ТА СЛУЖБОВИХ ОСІБ
30.05.2015 19:29
ВЕРХОВЕНСТВО ПРАВА ЯК ОБ’ЄДНУЮЧИЙ ПРИНЦИП ПРЕДМЕТА ДОСЛІДЖЕННЯ НАУКИ КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА
29.05.2015 14:15
ПИТАННЯ МІЖНАРОДНО-ПРАВОВОГО ЗАХИСТУ АВТОРСЬКИХ ПРАВ НА КОМП’ЮТЕРНІ ПРОГРАМИ І БАЗИ ДАНИХ
17.06.2015 09:15
ДО ПИТАННЯ ПРО СУТНІСТЬ КОМП’ЮТЕРНОГО ПІРАТСТВА
17.06.2015 09:14
РОЛЬ ВЕРХОВЕНСТВА ПРАВА ПРИ УХВАЛЕННІ ЗАКОНОПРОЕКТУ
04.06.2015 10:11
ВІДМЕЖУВАННЯ УМИСНОГО ВБИВСТВА З ОСОБЛИВОЮ ЖОРСТОКІСТЮ ВІД ТЯЖКОГО ТІЛЕСНОГО УШКОДЖЕННЯ, ЩО СПРИЧИНИЛО СМЕРТЬ ПОТЕРПІЛОГО
04.06.2015 09:23
© 2006-2021 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше