:: LEX :: МІЖНАРОДНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ КОСМІЧНОГО ТУРИЗМУ
   
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Акція! 100 грн на мобільний
  Наші збірники

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 27)

Термін подання матеріалів

17 листопада 2020

До початку конференції залишилось днів 20


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

МІЖНАРОДНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ КОСМІЧНОГО ТУРИЗМУ
 
16.11.2017 22:16
Автор: Лядова Тетяна Романівна, студентка 4-го курсу Інституту прокуратури та кримінальної юстиції Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого
[Секція 2. Конституційне право. Конституційне процесуальне право. Міжнародне право]

Ще багато десятків років тому, ідею космічного туризму вважали фантастичною. Однак сьогодні вона стала реальністю: багато компаній у всьому світі розробляють плани з космічного туризму, а деякі з них вже здійснюють таку діяльність.

Є. Писаревський вважає, що космічний туризм – це вид туризму, який має на меті використання космічного простору, включаючи спостереження за космічними об’єктами і явищами, здійснюване шляхом участі у космічному польоті, а також за допомогою космічної та іншої інфраструктурі на Землі [1].

Першими космічними туристами стали Тоехіро Ікіяма та Хелен Шарман. У 1989 і 1990 роках вони вперше здійснили політ на радянську орбітальну станцію «Мир» на комерційній основі.  

У міжнародному праві єдиними документами, що регламентують можливість існування такого напряму діяльності, як міжнародний туризм є документи Міжнародної космічної станції. Адже нині тільки цей космічний об’єкт технічно здатний приймати космічних туристів. Документом «Принципи, що стосуються процедури і критеріїв відбору, призначення, підготовки і сертифікації членів основних екіпажів МКС та експедицій відвідування» визначено правовий статус осіб, які беруть участь у космічних польотах для виконання комерційних, наукових та інших програм, які не є партнерами по МКС, в тому числі вчені, вчителі, журналісти та туристи[2]. 

Вказаний документ був підписаний представниками НАСА, російського, японського, канадського космічних агентств і Європейського космічного агентства у 2002 році. Цим документом встановлені основні вимоги до майбутнього космічного туриста:

- досягнення 18-річного віку, знання англійської або російської мови (залежить від того, на кораблі якої держави здійснюється доставка на станцію), 

- стан здоров’я,

- виконання фізичної, теоретичної і технічної програми підготовки, яка триває не менше 6 місяців. 

Також на нашу думку для ґрунтовнішого тлумачення космічного туризму варто порівняти правовий статус космонавта та космічного туриста. Точного визначення терміну «космонавт» у міжнародному космічному праві немає, але розглядаючи основні ознаки, можна надати наступне визначення. Космонавт – це особа, що здійснює випробування та експлуатацію космічної техніки у космічному просторі. Космонавт під час польоту виконує свою трудову функцію, зумовлену метою польоту і визначеними для кожного члена екіпажу функціями щодо досягнення цієї мети. Ця ознака є головною при розмежування правового статусу космонавта і космічного туриста, адже турист на космічному кораблі фактично знаходиться у статусі пасажира, і не виконує трудові функції щодо експлуатації космічної техніки. 

Отже, міжнародний туризм є досить новим напрямком космічної діяльності, але досить перспективним. Вже зараз деякими комерційними структурами різних країн світу розробляються проекти створення власних космічних кораблів для туризму. Тому вже зараз є необхідність ґрунтовного міжнародно-правового регулювання цього напрямку космічної діяльності.

Література:

1. Писаревский  Е. Правовые основы космического туризма// Туризм: право и экономика. – 2006. - №2 – с.9.

2. Критерии отбора в космонавты и космические туристы [Електронний ресурс] // РИА «Новости».Справка. М., 28.04.2010 г. URL: http://ria.ru/spravka/20100428/227827425.html

3. Космічне право: підручник/Ю.С. Шемшушенко; Національна академія наук України, Інститут держави і права ім.. Корецького, Київський університет права. – Київ : Юрид. думка, 2012. – с.105-108.

____________________________

Науковий керівник: Ісакова Вікторія Михайлівна, кандидат юридичних наук, асистент кафедри міжнародного права Національного юридичного університету імені Ярослава МудрогодопомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter
 Інші наукові праці даної секції
СПІВРОБІТНИЦТВО УКРАЇНИ ТА МІЖНАРОДНОГО ВАЛЮТНОГО ФОНДУ
16.11.2017 22:39
МІЖНАРОДНО-ПРАВОВИЙ РЕЖИМ АРКТИКИ
16.11.2017 22:27
ЗАХИСТ ГРОМАДЯНАМИ СВОГО ПРАВА НА ОСВІТУ
16.11.2017 22:10
МИРНІ ЗАСОБИ ВИРІШЕННЯ МІЖНАРОДНИХ СПОРІВ
16.11.2017 21:54
ЩОДО ПРАВОМІРНОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ ГУМАНІТАРНОЇ ІНТЕРВЕНЦІЇ У МІЖНАРОДНОМУ ПРАВІ
10.11.2017 09:51
ПРАВОВІ ПРОБЛЕМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ СУДОВОЇ ВЛАДИ В УКРАЇНІ
06.11.2017 23:49
© 2006-2020 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше