В багатьох наукових публікаціях можна зустріти твердження, що вбивства відносяться до злочинів, розслідування яких, зазвичай, викликає певні труднощі. Головна мета нашого дослідження – виявлення особливостей елементів криміналістичної характеристики вбивств на замовлення.
Проблеми розкриття та розслідування вбивств на замовлення розглядалися у публікаціях В. І. Боярова [1], В. Я. Горбачевського [2], М. В. Костенко [3], А. О. Шульги [4] та ін.
Спираючись на вищенаведені публікації, можна стверджувати, що вбивство на замовлення є умисно скоєним вбивством за дорученням його замовника, особою яка не зацікавлена у смерті певної людини, вчинене за окрему винагороду.
Криміналістична характеристика вбивств на замовлення має певні особливості, які стосуються її окремих елементів та зв’язків між ними.
Умовно вбивства на замовлення поділяють на чотири групи (за ступенем організації таких вбивств, відомостями про особу потерпілого (жертви) та сферою його діяльності):
1) вбивства, які вчинені на побутовому ґрунті (замовник переважно член сім’ї, зазвичай виконавцем виступає раніше судима особа з кола знайомих замовника (організатора); вбивство учиняється в помешканні потерпілого з використанням холодної зброї);
2) вбивства, вчинені у сфері комерційних відносин (між замовником і виконавцем завжди є один або кілька посередників; для вбивства використовується вогнепальної зброї; злочин учиняється біля будинку, під’їзду, в машині чи в місці відпочинку: замовник і потерпілий впливові особи);
3) вбивства, у сфері функціонування організованих злочинних угруповань (характеризуються складною і продуманою схемою вчинення, в більшості випадків наявні кілька виконавців, детально і ретельно відпрацьований план замаху; замовники і виконавці досить обережні, впливові особи; місця вбивств найрізноманітніші);
4) вбивства, вчинені з політичних мотивів (вбивства пов’язані з конкуренцією, боротьбою за владу, змаганнями на виборах або професійною діяльністю; потерпілими зазвичай є судді, депутати, працівники правоохоронних органів, журналісти; використовується різноманітна зброя).
Виконавців, зазвичай, поділяють на дві групи. Перша – безробітні, яким «вже нічого втрачати»; друга – професіонали «своєї справи», які за рахунок виконання вбивств на замовлення живуть.
Отже, чим детальніше аналізуються особливості криміналістичної характеристики вбивств на замовлення, тим багатограннішим вбачається дане питання. Тому, практична продуктивність криміналістичної характеристики вбивств на замовлення зросте у тому випадку, коли для її дослідження використовувати комплексний підхід та аналіз.
Література:
1. Бояров В., Лебедюк Л. Методика розслідування вбивств на замовлення. Вісник прокуратури. 2003. № 5, С. 88-92
2. Горбачовський В. Я. Деякі організаційні й тактичні особливості розкриття та розслідування вбивств на замовлення. Використання сучасних досягнень науки і практики у підвищенні ефективності боротьби зі злочинністю. Київ. 2000. С. 77-80
3. Костенко М. В. Криміналістична характеристика вбивств на замовлення: автореф. дис. на здобут. наук. ступ. канд. юрид. наук: спец. 12.00.09. «Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза». Харків. 2003. 20 с.
4. Шульга А. О. Основи методики розслідування вбивств на замовлення: дис. ... канд. юрид. наук. Донецьк. 2003. 219 с.
_____________________________
Науковий керівник: Старушкевич Анатолій Володимирович, кандидат юридичних наук, доцент, професор кафедри фінансових розслідувань Національного університету державної фіскальної служби України
|