Принцип верховенства права необхідно розглядати у контексті еволюційних процесів розвитку вітчизняних теорії та практики цивільного судочинства. Сьогодні ідеї верховенства права є домінуючими для більшості правових систем сучасності, покладені в основу міжнародних стандартів судового захисту і характеризують державу як правову. Верховенство права пройшло складний історичний шлях свого становлення, воно нерозривно зв’язано з концепціями правової держави, правосуддя і належних правових процедур. Для розуміння сутності цього принципу за базисний варто прийняти тезис про те, що держава тільки тоді може існувати і еволюціонувати в своєму розвитку, коли вона побудована з урахуванням певних цінностей, які склалися в суспільстві. Таким цінностями, котрі визнаються у правових державах і розвинених демократіях, є права і свободи громадян, їх пріоритетність перед іншими цінностями у розвитку держави.
Аналізуючи вироблену на сьогодні нормативну основу принципу, який розглядається, як результат розвитку сучасних конституційних теорії та положень, ми підкреслюємо важливість судової практики Європейського суду з прав людини, і не тільки в аспекті концептуальних уявлень про вплив наднаціональних органів на вітчизняне законодавство, але й у ширшому плані як можливість співвіднесення моделі вітчизняної судової системи та її елементів з усталеною практикою демократичних держав.
У цьому дослідженні автори намагаються обґрунтувати необхідність зміни акцентів доктрини верховенства права у бік практики дотримання і розробки концепції його реалізації у цивільному процесуальному законодавстві. На обґрунтування елементів принципу верховенства права, в силу обмеженості предмета науки цивільного процесуального права, виділяємо лише два аспекти його пізнання і реалізації – через судоустрій і через цивільне судочинство. Якщо розглядати верховенство права в першому аспекті, то необхідно проводити дослідження організації судової влади згідно з таким принципом. Для другого зрізу пізнання характерним є закріплення верховенства права в положеннях цивільного процесуального законодавства. В такому розумінні, як ми вважаємо, верховенство права слід розглядати не стільки як принцип, скільки як загальну характеристику всього цивільного судочинства, зокрема, з такими рисами: законодавча можливість добитися доступу до суду; адекватність судових процедур суспільним очікуванням; використання процесуальних засобів захисту; відстоювання своїх прав і свобод; оскарження і виконання прийнятих судових рішень.
Першорядним уявляється процес адаптації загального поняття «верховенства права» до регулювання різних суспільних відносин. При цьому треба враховувати, що цей принцип не можна виводити через ті положення, котрі властиві іншим принципам цивільного судочинства. У зв’язку з цим важливим вбачається осмислення механізму реалізації принципу верховенства права.
|