:: LEX :: РОЗВИТОК ПРАКТИКИ ЄСПЛ ЩОДО ДОТРИМАННЯ ПРАВ ЛЮДИНИ ПРИ ВИЗНАННІ ТА ВИКОНАННІ РІШЕНЬ МІЖНАРОДНИХ КОМЕРЦІЙНИХ АРБІТРАЖІВ
UA  PL  EN
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Архів

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 70)

Термін подання матеріалів

12 березня 2025

До початку конференції залишилось днів 0


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

РОЗВИТОК ПРАКТИКИ ЄСПЛ ЩОДО ДОТРИМАННЯ ПРАВ ЛЮДИНИ ПРИ ВИЗНАННІ ТА ВИКОНАННІ РІШЕНЬ МІЖНАРОДНИХ КОМЕРЦІЙНИХ АРБІТРАЖІВ
 
03.02.2025 10:00
Автор: Ващинець Іван Іванович, кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри міжнародного права та галузевих правових дисциплін Київського університету права Національної академії наук України
[Секція 3. Цивільне та сімейне право. Цивільне процесуальне право. Комерційне право. Житлове право. Зобов’язальне право. Міжнародне приватне право. Трудове право та право соціального забезпечення]


Незважаючи на ще порівняно недавню відсутність уваги з боку Європейського суду з прав людини до питань дотримання прав людини під час розгляду спорів міжнародними комерційними арбітражами, сьогодні практика Суду безумовно визнає необхідність дотримання таких прав як при розгляді цих спорів, так і на стадії визнання і виконання вже прийнятих арбітражами рішень. В останньому випадку заявники, як правило, скаржаться на порушення права на справедливий суд, передбаченого цивільною частиною статті 6(1) Європейської конвенції з прав людини.

У цьому контексті примітною є справа “Xavier Lucas v. France” (заява №15567/20), рішення в якій винесене Європейським судом 9 червня 2022 року [1]. Заявник, французький бізнесмен, звернувся до ЄСПЛ із заявою про порушення його права на доступ до суду, зокрема, через те, що Касаційний суд Франції відмовив йому в скасуванні арбітражного рішення, яким з нього і з компанії, де він був мажоритарним акціонером, було стягнуто значну суму коштів, лише на тій підставі, що його адвокатом було подано заяву про скасування арбітражного рішення у паперовій формі, а не в електронній. При цьому Касаційний суд скасував рішення апеляційного суду, яким було скасовано рішення міжнародного арбітражу в зв’язку з недотриманням вимог змагальності та через те, що арбітр не діяв як “дружній посередник”. 

Європейський суд з прав людини визнав наявність порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, оскільки на заявника було покладено непропорційний тягар, що порушує справедливий баланс між законним інтересом стосовно забезпечення дотримання формальних вимог звернення до суду, з одного боку, та правом доступу до суду, з іншого. Визнаючи наявність законодавчої вимоги щодо необхідності звернення до суду в електронній формі та відсутність підстав вважати її непередбачуваною чи свавільною, Суд, проте, зауважив, що було б надмірним покласти на заявника і його адвоката відповідальність за неподання заяви до суду в електронній формі за умов відсутності чіткої інформації стосовно такого подання і відсутності судової практики з цього питання. У зв’язку з цим ЄСПЛ виснував, що неврахування Касаційним судом практичних перешкод, з якими стикнувся заявник, намагаючись виконати законодавчі вимоги щодо подання заяви в електронній формі, вказує на наявність у рішенні Касаційного суду надмірного формалізму. 

В іншій справі “NDI Sopot S.A v. North Macedonia” [2], розглянутій зовсім недавно, Суд визнав порушення права заявника – польської компанії – на справедливий суд, допущене державними судами на стадії визнання і виконання арбітражного рішення. Заявнику було відмовлено у задоволенні його заяви про виконання винесеного на його користь рішення арбітражу Міжнародної торгової палати (ІСС) через нібито наявні процедурні порушення арбітражного розгляду, які полягали у нерозкритті арбітром, призначеним заявником, інформації, що могла, на думку державних судів, поставити під сумнів його об’єктивність та безсторонність. Цікавою особливістю даної справи є те, що голова апеляційної колегії, яка залишила без змін рішення першої інстанції про відмову, є дружиною працівника компанії, проти якої було винесене арбітражне рішення і яка активно заперечувала проти задоволення заяви про виконання. Заявник намагався оскаржити рішення апеляційної інстанції до Верховного суду, але його скаргу не було прийнято. 

У цій справі ЄСПЛ визнав обґрунтованими сумніви заявника щодо безсторонності головуючої судді апеляційної колегії, застосувавши об’єктивний тест, та зауважив, що суддя повинна була проявити більшу обачливість, особливо з огляду на специфіку питань, що вирішувалися нею у вказаній справі. Ці міркування виявилися достатніми для Суду, щоб зробити висновок про те, що склад апеляційного суду не ґарантував безстороннього розгляду і не відповідав вимогам Конвенції. При цьому, на думку ЄСПЛ, не має значення, що апеляційна колегія складалася з трьох суддів, оскільки з урахуванням таємниці ухвалення судового рішення неможливо встановити реальний вплив голови колегії на його прийняття.

Наведені вище та інші рішення ЄСПЛ з цього питання вказують на те, що надалі слід очікувати подальшого розвитку практики Суду з питань дотримання прав людини на стадії визнання і виконання рішень міжнародних комерційних арбітражних судів. Це сприятиме гармонізації підходів національних судів у подібних справах та подальшому формуванню їхньої проарбітражної позиції.  

Література:

1. Рішення Європейського суду з прав людини від 09.06.2022 у справі “Xavier Lucas v. France” (заява № 15567/20). URL: https://hudoc.echr.coe.int/?i=001-217615 (дата звернення 31.01.2025).

2. Рішення Європейського суду з прав людини від 26.11.2024 у справі “NDI Sopot S.A v. North Macedonia” (заява № 6035/17). URL: https://hudoc.echr.coe.int/?i=001-238102 (дата звернення 31.01.2025).



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
ДИСПОЗИТИВНІСТЬ ЯК МЕГАПРИНЦИП ПРИВАТНОГО ПРАВА
14.02.2025 12:07
ПРИНЦИП ВЕРХОВЕНСТВА ПРАВА В ЦИВІЛЬНОМУ СУДОЧИНСТВІ: ОКРЕМІ АСПЕКТИ ПРОБЛЕМИ
03.02.2025 09:53




© 2006-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше