:: LEX :: ЩОДО ФУНКЦІЙ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ДЕРЖАВИ ЗА ДІЇ ДЕРЖАВНИХ ОРГАНІВ ТА ДІЇ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ, ЩО НАЛЕЖАТЬ ДЕРЖАВІ
UA  PL  EN
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Архів

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 71)

Термін подання матеріалів

16 квітня 2025

До початку конференції залишилось днів 0


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

ЩОДО ФУНКЦІЙ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ДЕРЖАВИ ЗА ДІЇ ДЕРЖАВНИХ ОРГАНІВ ТА ДІЇ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ, ЩО НАЛЕЖАТЬ ДЕРЖАВІ
 
25.02.2025 09:35
Автор: Ілляшев Михайло Ігорович, аспірант Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва імені академіка Ф.Г. Бурчака Національної академії правових наук України
[Секція 3. Цивільне та сімейне право. Цивільне процесуальне право. Комерційне право. Житлове право. Зобов’язальне право. Міжнародне приватне право. Трудове право та право соціального забезпечення]


На сьогодні, серед правознавців не існує єдиної думки щодо переліку функцій цивільно-правової відповідальності Держави за дії державних органів та дії юридичних осіб, що належать Державі. Прийнятою є наукова позиція, що цивільно-правова відповідальність Держави переймає всі характеристики та функції загальної цивільної відповідальності. Факт включення Держави до складу суб’єктів цивільно-правової відповідальності не впливає на функціональну спрямованість останньої. У зв’язку з цим, функції цивільної відповідальності Держави аналізують через призму загальних понять юридичної відповідальності та специфіки цивільно-правової відповідальності, що дозволяє краще зрозуміти окреслену проблематику. 

Як правильно зауважив В. І. Ольшанченко, загальною метою цивільно-правової відповідальності як системи цивільно-правових охоронних заходів є забезпечення та гарантія захисту цивільних прав та інтересів суб’єктів цивільного права [1, c. 31]. Саме тому, основною функцією цивільної відповідальності Держави є гарантійно-забезпечувальна функція. 

Оскільки поняття «гарантії» є доволі широким, у контексті функціонального призначення цивільної відповідальності Держави варто сконцентруватись на юридичних гарантіях, а саме гарантіях захисту, до яких особа звертається тоді, коли порушено її суб’єктивне право чи така свобода. Цивільно-правова відповідальність і є тією сукупністю юридичних гарантій, яка забезпечує законне і справедливе задоволення прав та інтересів суб’єктів цивільного права [2, c. 176].     

Із наведеного вище цілком слушно виокремити компенсаційну (відновлювальну) функцію цивільної відповідальності Держави, яка полягає у відновленні майнового і немайнового стану потерпілого. Ця функція визначає одне з головних завдань відповідальності у цивільному праві – «реставрація» «ушкоджених» цивільних відносин шляхом надання потерпілій особі справедливої компенсації.  

На думку В. Д. Примака, компенсаційна функція характеризує суть і основний зміст цивільно-правової відповідальності як правового засобу, що покликаний ефективно поновити (у розумінні якомога повного відновлення становища, в якому мали б знаходитися сторони за відсутності правопорушення) порушені цивільні правовідносини та суб’єктивні цивільні права кредитора через перенесення у майнову сферу боржника негативних наслідків вчиненого ним правопорушення та відшкодування за рахунок зобов’язаної особи майнових чи моральних (немайнових) втрат кредитора (потерпілого) [3, c. 47].

Як зауважує І. С. Канзафарова, компенсаційну функцію цивільної відповідальності доцільно розглядати сукупно зі штрафною (каральною). Остання, у контексті цивільно-правової відповідальності, полягає в застосуванні обмежень майнової сфери. Якщо виходити з розуміння цивільно-правової відповідальності як інституту цивільного права, то такий є охоронним за своєю функціональною природою, і, в свою чергу, містить два елементи: компенсаційний вплив і штрафний вплив [2, c. 177]. Це означає, що потерпілий отримує компенсацію, тобто його право поновлюється (діє компенсаційна функція), коли на правопорушника покладаються додаткові майнові обтяження (діє штрафна функція). Із огляду на це, виконання обидвох функцій є, фактично, взаємопов’язаним: у той момент, коли обов’язок відшкодувати шкоду виконується, то здійснюються і компенсаційна, і штрафна функції. 

Функції цивільно-правової відповідальності Держави не існують ізольовано, а взаємодіють одна з одною. У зв’язку з тим, що Держава визнається повноцінним суб’єктом цивільної відповідальності, виникають ситуації, коли Державою Україна в особі різних її органів виконуються одночасно різні функції.

Література:

1. Ольшанченко В. Цивільно-правова відповідальність держави Україна перед суб’єктами підприємницької діяльності: сутність, функції, види. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Юриспруденція. 2019. № 41, Том 2. С. 30-33.

2. Канзафарова І. С. Теоретичні основи цивільно-правової відповідальності в Україні: дис. … док. юрид. наук: 12.00.03 / Інститут держави і права ім. В. М. Корецького НАН України. Київ. 2007. 453 c.

3. Примак В. Д. Цивільно-правова відповідальність юридичних осіб: дис. … канд. юрид. наук : 12.00.03 / Інститут держави і права ім. В. Корецького. Київ, 2005. 209 с.

____________________ 

Науковий керівник: Майданик Роман Андрійович, доктор юридичних наук, професор, академік Національної академії правових наук України



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
ПОКАЗАННЯ СВІДКІВ ТА ЇХ ОСОБЛИВОСТІ ЯК ДОКАЗУ У ЗЕМЕЛЬНО-ОРЕНДНИХ СПОРАХ ЩОДО ЗЕМЕЛЬ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИЗНАЧЕННЯ
14.03.2025 16:21
ДАВНЬОРИМСЬКИЙ ТА НОВОЄВРОПЕЙСЬКИЙ АРХЕТИПИ СИСТЕМНОЇ РАЦІОНАЛЬНОСТІ ПРИВАТНОГО ПРАВА
12.03.2025 18:06
ЗАСТОСУВАННЯ ДОКТРИНИ «FORUM NON CONVENIENS» У КОНТЕКСТІ ВИЗНАЧЕННЯ МІЖНАРОДНОЇ ПІДСУДНОСТІ СПРАВ
11.03.2025 15:04
СПОСОБИ ЗАХИСТУ ПРАВА ВЛАСНОСТІ
10.03.2025 13:56
ЗАХИСТ ПРАВ ПРАЦІВНИКІВ У КОНТЕКСТІ ЗАКОНОДАВЧОГО РОЗШИРЕННЯ ПІДСТАВ ЗВІЛЬНЕННЯ З РОБОТИ З ІНІЦІАТИВИ РОБОТОДАВЦЯ
07.03.2025 10:19
ДЕМПІНГУВАННЯ РОЗМІРУ ОПЛАТИ ЗА ВЧИНЕННЯ НОТАРІАЛЬНИХ ДІЙ: ПРАВОВІ, ЕКОНОМІЧНІ ТА ПРАКТИЧНІ АСПЕКТИ
06.03.2025 09:41
ДИСТАНЦІЙНА РОБОТА ТА ФРІЛАНС В УКРАЇНІ: ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ТА ОСОБЛИВОСТІ
03.03.2025 10:12




© 2006-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше