Система галузі конституційного права – це її внутрішня будова, що характеризується єдністю та взаємодією усіх елементів, до яких відносяться конституційно-правові норми та інститути.
Конституційно-правовий інститут – відносно самостійний відокремлений комплекс конституційно-правових норм, що регулюють у межах галузі конституційного права певну сферу або групу однорідних суспільних відносин.
Прийнято виділяти три групи конституційно-правових інститутів:
І. Загальні (генеральні) конституційно-правові інститути – носять комплексний характер і включають значну кількість правових норм, що регулюють великі групи суспільних відносин:
• Інститут загальних засад конституційного ладу України;
• Інститут основ правового статусу людини і громадянина;
• Інститут форм безпосередньої демократії (вибори, референдуми);
• Інститут конституційної системи органів державної влади;
• Інститут територіального устрою держави;
• Інститут основ місцевого самоврядування.
ІІ. Основні (головні) інститути – об’єднують правові норми, що регулюють певні групи однорідних суспільних відносин в межах загальних інститутів. Їх характеризує більш вузька предметна і функціональна спеціалізація. Наприклад, в рамках загального інституту форм безпосередньої демократії можна виділити такі основні (головні) інститути, як інститут виборів Президента України, інститут виборів народних депутатів України, інститут місцевих виборів.
ІІІ. Початкові (субінститути) – в межах головних інститутів об’єднують невелику кількість правових норм, що регулюють вузьке коло суспільних відносин. Наприклад, в межах головного інституту виборів Президента України можна виділити інститут висування та реєстрації кандидатів в Президенти України, інститут передвиборної агітації, інститут голосування, інститут визначення результатів виборів тощо.
Існує також точка зору про необхідність виокремлення в системі конституційного права України такого елементу, як підгалузь (Фризький О. Ф.), яка розуміється в такому випадку як система норм, що регулюють особливу сукупність близьких за змістом однорідних відносин у певній сфері. В літературі, зокрема, зустрічаються такі назви, які можна визначити як види підгалузей конституційного права: Муніципальне право; Виборче право; Навіть гуманітарне право.
Отже, конституційно-правовий інститут – це відносно самостійний відокремлений комплекс конституційно-правових норм, що регулюють у межах галузі конституційного права певну сферу або групу однорідних суспільних відносин.
Література:
1. Класифікація і характеристика інститутів конституційного права: https://studies.in.ua/shpora-konst_pravo/388-klasifkacya-harakteristika-nstitutv-konst-prava.html
2. Конституційне право України – провідна галузь у системі права України: https://studentam.net.ua/content/view/5983/93/
|