Коли злочинцям стає відомий факт збору і перевірки правоохоронцями матеріалів щодо злочинній діяльності, у правопорушників спрацьовує інстинкт самозахисту, природна потреба до волі, прагнення уникнути кримінальної відповідальності. Розслідування значної кількості кримінальних справ у сфері економічної діяльності характеризується протидією з боку як учасників злочинної події так і сторонніх до злочину осіб.
В такому випадку ми маємо внутрішню й зовнішню протидію, яка чиниться тими або іншими особами. Під внутрішньою протидією розуміють протидію осіб, причетних в будь-якій формі до розслідування (підозрювані, обвинувачувані, свідки, спеціалісти, судові експерти, очевидці злочину та ін.). Їм характерне володіння певною інформацією про подію злочину, і прагнення приховати, змінити чи знищити таку інформацію і її носіїв. Зовнішня протидія — це протидія осіб, взагалі не пов’язаних з розслідуваною подією та особою, яка проводить розслідування, або пов’язаних зі слідчим чи дізнавачем процесуальними, службовими, владними або іншими залежностями. Такі особи реалізують свої задуми переважно шляхом приховання злочину, впливу на слідчого, створення умов для здійснення ними незаконних дій.
Аналіз кримінальних справ показав, що запланована й організована протидія розслідуванню чиниться тоді, коли злочин в сфері економічної діяльності вчиняється організованою групою чи злочинною організацією.
Не ефективна нейтралізація діяльності вищезгаданих осіб по протидії розслідуванню істотно позначається на якісній і кількісній стороні діяльності правоохоронних органів по розкриттю злочинів у сфері економічної діяльності.
Ознаками початку протидії розкриттю і розслідуванню злочинів у сфері економічної діяльності є такі: зниження злочинної активності групи; включення в механізм протидії розслідуванню грошового фонду групи, корумпованих зв’язків; вчинення членами злочинної групи дій по опору правоохоронній системі (підкуп, викрадення близьких, шантаж правоохоронців тощо); переслідування або помста законослухняних громадян; негативні публікації з приводу розслідування кримінальної справи про злочин у сфері економічної діяльності в засобах масової інформації тощо.
Діяльність по протидії розслідування є сукупністю навмисних дій, спрямованих на перешкоджання діяльності правоохоронних органів, метою якої є досягнення об’єктивної істини по кримінальній справі і здійснення правосуддя.
Проведене дослідження показало, що найбільш поширеними формами протидії розкриттю і розслідуванню злочинів у сфері економічної діяльності є такі: дача неправдивих показань, їх зміна чи відмова давати такі показання підозрюваними, обвинуваченими, свідками; знищення чи приховування злочинцем або його співучасниками речових доказів (документів, грошей, цінностей); передача майна отриманого злочинним шляхом на певний час для зберігання іншим особам; висування підозрюваним, обвинувачуваним неправдивого алібі; приховування особами, які не є учасниками злочинної події, відомостей про носіїв криміналістично значимої інформації щодо самого злочину і його учасників; зміна місця проживання підозрюваним, обвинувачуваним, свідком; неявка підозрюваного за викликом в органи розслідування чи дізнання.
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter