:: LEX :: КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВЕ ЗНАЧЕННЯ ЛІКАРСЬКОЇ ПОМИЛКИ
UA  RU  EN
 
  Главная
  Как принять участие в научной конференции?
  Календарь конференций
  Редакционная коллегия. ОБ «Наукова спильнота»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Архив

Актуальные исследования правовой и исторической науки (выпуск 60)

Срок представления материалов

16 апреля 2024

До начала конференции осталось дней 19


  Научные конференции
 

  Полезные правовые интернет ресурсы
 

 Полезные ссылки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Счетчики


 Ссылки


 Кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВЕ ЗНАЧЕННЯ ЛІКАРСЬКОЇ ПОМИЛКИ
 
04.04.2019 15:55
Автор: Міклуха Олександра Олександрівна, заступник начальника відділу «Яготинське бюро правової допомоги», Броварський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги
[Секция 4. Уголовное право. Уголовное процессуальное право. Криминалистика. Криминология. Уголовно-исполнительное право. Медицинское право. Судебные и правоохранительные органы. Адвокатура]

Важливим аспектом характеристики суб’єктивної сторони проти життя та здоров’я людини, вчинюваних медичними працівниками, є проблема відмежування лікарської помилки від неналежного виконання професійних обов’язків медичним працівником ( ст.. 140 КК України). Як зазначають фахівці в галузі медичного права, лікарська помилка – це медичний дефект, що пов'язаний з неправильними діями медичного персоналу, який добросовісно виконував свої обов’язки, але певні чинники зумовили несприятливий результат медичного втручання за відсутності ознак правопорушення.

Науковці стверджують, що питання відмежування злочинних порушень медичними працівниками своїх професійних обов’язків від правомірної поведінки може бути вирішено тільки на підставі загальних положень вчення про злочин. Зазначу, що лікарські помилки можуть бути зумовленні об’єктивними чинниками, як: відсутність належних умов надання медичної допомоги, недосконалість способів та методик лікування захворювань, пізня госпіталізація тощо. Суб’єктивні чинники лікарських помилок – це, наприклад: недостатні досвід, рівень знань і кваліфікація медичного працівника, недостатнє обстеження хворого. У юридичній літературі зустрічається і більш широке розуміння лікарської помилки, яке визначається як таке діяння медичного працівника, що потягло за собою спричинення шкоди здоров’ю пацієнта, як випадкове (невиновне)  спричинення шкоди або як обставина, що пом’якшує відповідальність, якщо у вчиненому є ознаки складу злочину. У останньому випадку медичну помилку пропонується визнавати формою караного за ст.140 КК України невиконання або неналежне виконання професійних обов’язків медичним працівником.

Підтримуючи домінуючу у вітчизняній фаховій літературі точку зору, вважаю, що лікарською помилкою має визнаватися зумовлена об’єктивними або суб’єктивними чинниками добросовісна омана лікаря за відсутності ознак необережного злочину. Якщо медичний працівник не передбачав можливості настання суспільно небезпечних наслідків і з урахуванням конкретної ситуації не  міг і не повинен був їх передбачити, то, з огляду на законодавче поєднання об’єктивного та суб’єктивного критеріїв злочинної недбалості як виду необережності, відповідальність за ст. 140 КК України виключається. У цьому разі має місце випадок (казус) або, інакше кажучи, лікарська помилка, якої не можна уникнути навіть за найсумліннішого ставлення до виконання своїх професійних обов’язків. 

Щодо професійного неупередженого злочину медичного працівника, то з ним є необережне діяння (дія чи бездіяльність) цього суб’єкта у зв’язку з виконанням ним своїх професійних обов’язків, що порушують законодавство, призводить (може призвести) до тяжких наслідків та за який встановлено кримінальну відповідальність.

Отже, можна сказати, що лікарська помилка є дуже суперечливим явищем, що вимагає свого тлумачення та юридичного закріплення. В Україні наразі це регулювання у певних випадках обмежується тільки ст.140 КК України. Притягнення до відповідальності медичного працівника вимагає доведення його вини, а також наявності причинно-наслідкового зв’язку між його діянням і настанням шкоди. Вважаю, що для вирішення цієї проблеми, пов’язаної з регулюванням питання відповідальності медичних працівників, доцільно прийняття спеціального закону, що регулював би медичні правовідносини.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
МЕТОД РОЗСЛІДУВАННЯ ЗЛОЧИНІВ «МЕТОД ЛОГІЧНИХ РОЗДУМІВ» В. М. НАТАНСОНА
29.03.2019 13:17
КРИМІНАЛІСТИКА: РОЛЬ У НІЙ ЇЇ ФУНДАТОРІВ ГАНСА ГРОССА ТА СТЕПАНА ГИКА
29.03.2019 13:08
ЕДИНЕ ДЖЕРЕЛО ПОХОДЖЕННЯ САМОРОБНОЇ ВОГНЕПАЛЬНОЇ ЗБРОЇ
29.03.2019 12:58
ДІЯЛЬНІСТЬ СУДУ ПРИСЯЖНИХ (НА ПРИКЛАДІ США): ЗАПОЗИЧЕННЯ МІЖНАРОДНОГО ДОСВІДУ УКРАЇНОЮ
22.03.2019 12:34
РОЗРОБЛЕННЯ ГАНСОМ ГРОСОМ «МЕТОДУ ВИЗНАЧЕННЯ МОМЕНТУ ТВЕРДОГО ПЕРЕКОНАННЯ ПРО ОБСТАВИНИ СПРАВИ» ТА «МЕТОДУ ГРАФІЧНИХ ТАБЛИЦЬ»
09.04.2019 11:30
ЩОДО ПОНЯТТЯ ТА ЗМІСТУ ОЛІГАРХІЇ
07.04.2019 13:34
ПИТАННЯ ПРОЦЕСУ ЕЛЕКТРОНІЗАЦІЇ ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ В СУЧАСНИХ УМОВАХ ЙОГО УДОСКОНАЛЕННЯ
03.04.2019 13:19
ПРИНЦИП ЗМАГАЛЬНОСТІ КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ
01.04.2019 19:29




© 2006-2024 Все права защищены При использовании материалов сайта, ссылка на www.lex-line.com.ua обязательна!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше