:: LEX :: ДЕФЕНЗИВА – ЯК РЕПРЕСИВНИЙ АПАРАТ НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ У МІЖВОЄННИЙ ПЕРІОД
   
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Акція! 100 грн на мобільний
  Наші збірники

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 35)

Термін подання матеріалів

16 вересня 2021

До початку конференції залишилось днів 0


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

ДЕФЕНЗИВА – ЯК РЕПРЕСИВНИЙ АПАРАТ НА ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ У МІЖВОЄННИЙ ПЕРІОД
 
16.05.2017 12:07
Автор: Верьовкін Віктор Васильович, кандидат історичних наук, Рівненський державний базовий медичний коледж
[Секція 1. Теорія та історія держави і права. Історія політичних і правових вчень. Філософія права]

Під час польської окупації західноукраїнських земель у 20 – 30-х роках ХХ століття для придушення революційного руху польський уряд сформував спеціальні каральні експедиції в складі військових частин, жандармерії, шпигунів, провокаторів і особливо дефензиви, яка була самою репресивною структурою у польських окупантів.

Історики права, такі як В.С. Макарчук, М.М. Страхов, К.Г. Федоров, О.О. Шевченко, О.В. Кузьминець, В.С. Кульчицький, Б.Й. Тищик та інші у своїх дослідженнях  розкривали репресивну діяльність дефензиви.

Дефензива (польс. Defenzywa – оборона, охорона) – таємна поліція у 2-й Речі Посполитій (1918-1939). Це апарат репресивно-політичного придушення противників існуючого державного ладу та національно-визвольних рухів, які домагалися відокремлення певних етнічних територій. В переслідуваннях членів нелегальних Комуністичної партії Західної України (КПЗУ) та Організації українських націоналістів (ОУН) дефензива широко використовувала провокаторсько-репресивний і терористичний досвід політичної поліції інших країн, співробітничала з експозитурою – зовнішньою розвідкою Польщі [1].

Влітку 1930 р. польський уряд вдався до надзвичайних засобів придушення революційного руху. У 800 селах Західної України була проведена «пацифікація», так зване утихомирення. Сотні чоловік були розстріляні, повішені, забиті, тисячі борців кинуті до в’язниць. Тільки за грати Луцької тюрми у 1930 р. потрапили близько 200 чоловік [2, с. 80].

Восени цього ж року польський уряд за допомогою дефензиви заарештував 175 активістів національно-визвольної боротьби. Слідчий поліції С.Заремба, прозваний катом Волині, застосовував при допитах середньовічні тортури, провокацію, шантаж, щоб домогтися від арештованих зізнань. Але дефензива була неспроможна зламати дух і волю борців за народну справу.

У Луцькій тюрмі у 1931 р. була ув’язнена львівська письменниця-революціонерка, актриса і режисер А.Матулівна.. На захист письменниці виступила демократична преса багатьох країн, письменники, вчені, діячі культури. Під тиском світової громадськості тяжко хвору А.Матулівну звільнили з тюрми.

Під тиском світової громадськості уряд Польщі змушений був надіслати до Луцька комісію для розслідування злочинів, які там чинилися. Комісія підтвердила факти катування політв’язнів. У зв’язку з цим навіть звільнили з роботи згаданого вище слідчого С.Зарембу.  До речі, згодом Заремба знову повернувся в органи Луцької дефензиви [3, с. 107-109].

За роки окупаційного режиму Польщі західноукраїнських земель, репресивна діяльність дефензиви була розповсюджена на всій Західній Україні. Завдяки цієї діяльності постраждали тисячі західноукраїнців. Багато з них загинули, тисячі емігрували в інші країни, але не дивлячись на репресії, національно-визвольна боротьба з кожним роком зростала.
Література :

1. Симоненко Р.Г. Дефензива / Р.Г.Симоненко // Енциклопедія історії України / Редкол. : В.А.Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України.- К.: Наук. думка, - 2004.- 688 с.- Режим доступу : http//www.history.orq.ua/?termin=Defenzyva.

2. Кравець М.М. Революційний рух на Волині в період світової економічної кризи 1929-1939 рр.  / М.М.Кравець // З історії західноукраїнських земель.- К., 1956.- Т. 3.- С. 80.

3. Михайлюк О.Г. Історія Луцька / О.Г. Михайлюк, І.В. Кічий // Монографія .- Львів : Світ, 1991.- С. 107-109.допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter
 Інші наукові праці даної секції
BALANCING SOVEREIGNTY OF INDIVIDUAL AND STATE WHEN IMPOSING SANCTIONS
17.05.2017 22:22
МОРАЛЬНОЕ ВОЗРОЖДЕНИЕ ОБЩЕСТВА – НОВАЯ ФИЛОСОФИЯ ПРАВА УКРАИНСКОЙ ДЕМОКРАТИИ
16.05.2017 12:01
ЗНАЧЕННЯ ДЕРЖАВИ ЯК КОРПОРАЦІЇ У ЗАБЕЗПЕЧЕНІ ВЕРХОВЕНСТВА ПРАВА В УКРАЇНІ
11.05.2017 14:41
РОЛЬ ВСТАНОВЛЕННЯ ПРАВОВИХ ЗАБОРОН ТА ОБМЕЖЕНЬ У ЗАБЕЗПЕЧЕНІ ВЕРХОВЕНСТВА ПРАВА В УКРАЇНІ
08.05.2017 21:30
© 2006-2021 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше