:: LEX :: НЕВОГНЕПАЛЬНІ ПОШКОДЖЕННЯ НА ОДЯЗІ ЯК ОБЄ’КТИ ТРАСОЛОГІЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ
   
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Акція! 100 грн на мобільний
  Наші збірники

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 36)

Термін подання матеріалів

13 жовтня 2021

До початку конференції залишилось днів 18


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

НЕВОГНЕПАЛЬНІ ПОШКОДЖЕННЯ НА ОДЯЗІ ЯК ОБЄ’КТИ ТРАСОЛОГІЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ
 
02.03.2019 18:01
Автор: Даценко Сергій Анатолійович, старший судовий експерт сектору трасологічних досліджень відділу криміналістичних видів досліджень Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України
[Секція 4. Кримінальне право. Кримінальне процесуальне право. Криміналістика. Кримінологія. Кримінально-виконавче право. Медичне право. Судові та правоохоронні органи. Адвокатура]

При скоєнні злочинів проти особи, а також при транспортних пригодах на одязі потерпілих та інших учасників пригоди залишаються сліди. Специфічну їх групу складають сліди пошкоджень. 

Пошкодження на одязі можуть утворюватися як в результаті пострілу з вогнепальної зброї так і під впливом механічних причин іншого роду. По обставинам на місці пригоди, по характеру тілесних ушкоджень, в деяких випадках можливо встановити чи являється пошкодження вогнепальним чи невогнепальним. Однак для диференціювання пошкоджень необхідне проведення судової експертизи [1, с.3].

В літературі судової балістичної експертизи достатньо повно висвітлена методика і техніка дослідження вогнепальних пошкоджень на одязі. Про використання невогнепальних пошкоджень при розслідуванні злочинів в літературі є лиш окремі описи практики. Між іншим невогнепальні пошкодження, як і інші сліди на речових доказах, містять в собі важливу інформацію про спосіб скоєння злочину, про умови нанесення тілесних ушкоджень, про характер знаряддя заподіяння та інших деталях [2, с.42].

Об’єкти якими можливо заподіяти невогнепальні пошкодження на одязі класифікуються на декілька груп:

1. Знаряддя ріжучої дії – усі види тупокінцевих ножів, бритви, клинки без вістря та ін. Їх вплив на одяг можливий лише в площині тканини та не може бути глибоко проникаючим. Ріжучі знаряддя залишають сліди – розрізи. 

2. Знаряддя рублячої дії – сокири, шашки, лопати та ін. – діють зі значною енергією в напрямку руху робочої частини, залишаючи на одязі сліди – розрізи. 

3. Знаряддя колючої дії – цвях, шило, кортик, та ін. – загостреним являється тільки кінець. Вони діють на одяг в напрямку руху кінця, залишаючи сліди – розриви.

4. Знаряддя колюче-ріжучої дії – кишенькові, фінські, мисливські ножі та ін. – поєднують в собі ознаки колючих та ріжучих знарядь. Через що їх дія характеризується багатосторонньою направленістю: в сторону руху вістря і в площині заточених лез. На одязі ці знаряддя залишають сліди – розрізи [1, с.25].   

Зрозуміло, що пошкодження на одязі можуть бути заподіяні предметами які не мають сукупності ознак знаряддя ріжучої, рублячої, колючої або колюче-ріжучої дії. Проте будь-який об’єкт, що впливає на тканину характеризується ступінню загостренності, кількістю робочих площин та лез, формою та ін. Тому яким би предметом не були завдані пошкодження, вони відображають в собі типові признаки розриву чи розрізу тканини [3, с.42].       

Основні завдання дослідження невогнепальних пошкоджень на одязі складаються у встановленні механізму утворення пошкоджень, умов взаємодії об’єктів та ідентифікації (групової чи індивідуальної) об'єкта яким завдано пошкодження.

Цілком зрозуміло, що ці завдання можуть бути вирішені класичними методами судової експертизи: візуальним оглядом, експериментом та порівняльним дослідженням.

В ряді випадків при проведенні експертизи пошкоджень на одязі, ефективні результати дає комплексне дослідження за участі судових експертів біологічних та хімічних видів досліджень. Це дозволяє для вирішення задач експертизи використати як інформацію, отриману експертом-трасологом при дослідженні характеристик пошкодження, так і данні дослідження мікрочастинок, що могли залишитись на слідоутворюючому об’єкті чи на тканині по краях отвору.

Цікавим прикладом може бути вирішення питання «Чи залишені пошкодження на одязі наданим на дослідження ножем?», коли експерт прийшов до висновку про те, що пошкодження являються розрізами, але внаслідок специфіки слідоутворення неможливо було вирішити, яким ножем вони залишені. При мікроскопічному дослідженні клинка наданого ножа на ньому були виявлені волокна, що утримувались частинками корозії металу. Вони в свою чергу являються об’єктами експертизи матеріалів, речовин і виробів. При порівнянні волокон, виявлених на клинку ножа та волокон тканин одягу, наданих на дослідження, було встановлено їх тотожність. В свою чергу це дало можливість виключити випадковість такого співпадання та позитивно вирішити основну задачу експертизи.

Таким чином, комплексне дослідження слідів пошкоджень та слідів мікрочастин на слідоутворюючому та слідосприймаючому об’єктах дозволяє вичерпно вирішити основне завдання трасологічної експертизи – чи цим об’єктом залишено слід.

Джерела:

1. Кучеров И. Д. Трассология неогнестрельнх отверстин й на одежде – издательство «Высшая школа» Минск 1965.

2. Русаков, М. Н. Следы преступления / М. Н. Русаков. – Омск, 1988.

3. Шевченко, Б. И. Теоретические основы трасологической идентификации в криминалистике / Б. И. Шевченко. – М., 1975.допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter
 Інші наукові праці даної секції
БЕЗОПЛАТНА ПРАВОВА ДОПОМОГА В УКРАЇНІ: ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ В УМОВАХ РЕФОРМУВАННЯ ЮСТИЦІЇ
28.02.2019 14:00
ДІЯЛЬНІСТЬ МІЖНАРОДНОГО ТОВАРИСТВА КРИМІНОЛОГІЇ
28.02.2019 13:49
ПОНЯТТЯ ТА ЗМІСТ МІСЬКОЇ ІНКАСАЦІЇ
21.02.2019 10:08
БЕСІДА ЯК ФОРМА СПІЛКУВАННЯ СУБ’ЄКТА ВНУТРІШНЬОГО РОЗСЛІДУВАННЯ НА ПІДПРИЄМСТВІ З ПОТЕРПІЛИМ ВІД ПРАВОПОРУШЕННЯ
20.02.2019 11:16
КРИМІНАЛІЗАЦІЯ СУСПІЛЬСТВА У СУЧАСНОМУ ІНФОРМАЦІЙНОМУ СУСПІЛЬСТВІ
20.02.2019 11:11
ОГЛЯД ПІДРОБЛЕНИХ ДОКУМЕНТІВ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ТА ЗВІТНОСТІ В ХОДІ ВНУТРІШНЬОГО РОЗСЛІДУВАННЯ НА ПІДПРИЄМСТВІ
18.02.2019 10:01
ОКРЕМІ АСПЕКТИ ДОСЛІДЖЕННЯ ЗАХОДІВ БЕЗПЕКИ ЗА КРИМІНАЛЬНИМ ЗАКОНОДАВСТВОМ РЕСПУБЛІКИ РУМУНІЯ
06.03.2019 16:46
ПОНЯТТЯ І ЗАВДАННЯ ПРЕДСТАВНИЦТВА ПРОКУРАТУРОЮ ІНТЕРЕСІВ ГРОМАДЯНИНА АБО ДЕРЖАВИ У СУДІ
06.03.2019 11:59
ПОТЕРПІЛИЙ ВІД ПОГРОЗИ ЗА КРИМІНАЛЬНИМ ПРАВОМ УКРАЇНИ
06.03.2019 11:53
СЛІДОВА КАРТИНА, ЯК ДЖЕРЕЛО КРИМІНАЛІСТИЧНО ЗНАЧУЩОЇ ІНФОРМАЦІ ЩОДО ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ
05.03.2019 13:25
© 2006-2021 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше