:: LEX :: СОЦІАЛЬНІ НОРМИ. ВЗАЄМОПОВ’ЯЗАНІСТЬ НОРМ ПРАВА З ІНШИМИ СОЦІАЛЬНИМИ НОРМАМИ
   
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Акція! 100 грн на мобільний
  Наші збірники

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 32)

Термін подання матеріалів

13 травня 2021

До початку конференції залишилось днів 1


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

СОЦІАЛЬНІ НОРМИ. ВЗАЄМОПОВ’ЯЗАНІСТЬ НОРМ ПРАВА З ІНШИМИ СОЦІАЛЬНИМИ НОРМАМИ
 
04.02.2020 19:08
Автор: Савченко Антоніна Михайлівна, старший викладач кафедри охорони праці і навколишнього середовища, Київський національний університет будівництва та архітектури
[Секція 1. Теорія держави і права. Філософія права]

Соціальні норми-правила поведінки загального характеру, що складаються у відносинах між людьми в суспільстві в зв’язку з проявом їх волі і забезпечуються різними засобами соціального впливу.

До соціальних норм відносяться норми моралі, звичаї(традиції), норми права, релігійні, корпоративні, етичні, сімейні норми.

Порівнюючи соціальні норми між собою легко прийти до висновку, що норми права носять особливий характер, що випливає з ознак норм права: загальнообов’язковість, формальна визначеність, санкціонованість державою, забезпеченість всіма формами держаного впливу.

Однак, слід зазначити, що норми права тісно пов’язані з іншими соціальними нормами і часто відбувається взаємозаміна одних соціальних норм іншими.

Порівняємо норми права і норми моралі. Мораль – загальноприйнята норма поведінки в соціумі, що формується поколіннями. У кожного наступного покоління моральні норми відрізняються від попередніх бо на їх формування впливає науковий, технічний розвиток суспільства.  Ось чому між поколіннями «прірва». Однак, навіть в серед представників одного покоління є різниця в моральних устоях. Адже, на формування моралі окремого індивіда впливає його оточення, виховання і т. ін. Отож, ми сміливо можемо сказати, що мораль у кожного своя. Це суттєво відрізняє норми моралі від норм права. Але часто буває так, що норми моралі стають нормами права і навпаки. 

До прийняття закону України №2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» від 22 вересня 2005р. кожен з громадян, які палять самі вирішували морально чи ні палити на автобусній зупинці, на території дитячої установи, поблизу кінотеатру і т. ін. Але з появою закону, що регулює де заборонено палити і встановлює покарання, норма моралі втратила свою силу перетворившись на норму права.

Іноді, відбувається і перетворення, коли норма права стає іншою соціальною нормою. Наприклад, традиція прикрашати ялинку на Новий рік має глибоке коріння і сформувалася через норму права. Наші предки святкували Новий рік спочатку на початку весни, а згодом восени. Новорічний стіл прикрашав так званий «дідух» - особливим чином зв’язаний  сніп з жита та пшениці, що символізував достаток. Лише в 1700р. Петро І видав указ, за яким святкування Нового року переносилося в ніч з 31 грудня на 1 січня. В указі цар також наказав «украшать дома елью, наряжать их всякой дребеденью…» Пройшли сотні років,  указ Петра І уже не діє, але на його основі сформувалася традиція.

Прикладів подібного перевтілення, взаємозаміни соціальних норм безліч, що дає змогу зробити висновок: соціальні норми тісно зв’язані між собою, особливе місце серед них посідають норми права, що часто транспортуються в інші соціальні норми, або беруть з них початок…допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter
 Інші наукові праці даної секції
ОСОБЛИВОСТІ ТЛУМАЧЕННЯ МІЖНАРОДНИХ ДОГОВОРІВ
27.12.2019 13:34
СУЧАСНЕ ЗАКОНОДАВЧЕ РЕГУЛЮВАННЯ ПРОТИДІЇ КОРУПЦІЇ В УКРАЇНІ ТА ІНОЗЕМНИХ ДЕРЖАВАХ: ТЕОРЕТИКО-ПРАВОВЕ ДОСЛІДЖЕННЯ
20.12.2019 16:09
COORDINATION OF INTERNATIONAL COOPERATION IN THE KINGDOM OF SWEDEN
17.01.2020 19:01
ДО РОЗУМІННЯ КАТЕГОРІЇ «ДЕРЖАВА»
05.02.2020 20:50
© 2006-2021 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше