:: LEX :: ОКРЕМІ ПОШУКОВІ ТЕХНІКО-КРИМІНАЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ СЕКСУАЛЬНИХ УБИВСТВ
UA  RU  EN
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Архів

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 61)

Термін подання матеріалів

16 травня 2024

До початку конференції залишилось днів 27


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

ОКРЕМІ ПОШУКОВІ ТЕХНІКО-КРИМІНАЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ СЕКСУАЛЬНИХ УБИВСТВ
 
25.12.2009 14:52
Автор: Максименко Олександр Євгенович, здобувач кафедри криміналістики Київського національного університету внутрішніх справ
[Кримінальне право. Кримінальне процесуальне право. Криміналістика. Кримінологія. Кримінально-виконавче право]
При розслідуванні вбивств матеріальні об’єкти - носії доказової інформації досить різноманітні і їх пошук, нерідко пов’язаний зі значними труднощами. Це обумовлено тим, що окремі з таких об’єктів за своїми розмірами і властивостям такі, що неозброєним оком їх виявити просто неможливо. Наприклад, невидимі й мало видимі сліди пальців, окремі волокна одягу, пилок рослин, дрібні частки фарбника, який відшарувався, й багато інших мікрооб’єктів. Нерідко злочинці вживають спеціальних заходів по прихованню об’єктів - носіїв криміналістично значимої інформації: закопують у землю, ховають у чагарниках або водоймі, спеціально обладнаних схованках. Для пошуку подібних об’єктів розроблені й застосовуються різні техінко-криміналістичні засоби, зокрема засоби пошуку невидимих, мало видимих і мікроскопічних об’єктів. Тут мова йде, насамперед, про сліди пальців, волокна одягу, пилу, і інші мікрочастки. Так, сліди пальців, залишені на папері, склі, металевих, дерев’яних, пластмасових виробах бувають малопомітними або зовсім невидимими. Для їх виявлення розроблена низка технічних прийомів і засобів. Гарні результати дає, наприклад, огляд об’єктів з такими слідами в косопадаючих променях (об’єкт розглядається з використанням кишенькового ліхтаря або повертається до джерела світла під різним кутом). Для пошуку потожирових слідів широко застосовується спеціальна криміналістична лупа з підсвічуванням і різні розроблені для цієї мети порошки: алюмінію, графіту, сажі, окису цинку й ін. Останнім часом для виявлення потожирових слідів на кольорових матеріалах (наприклад, паперових грошах) почав використовуватися люмінісцируючий порошок. При його застосуванні використовується колонковий пензлик і ультрафіолетовий освітлювач. Для виявлення слідів рук використовується портативний дактилоскопічний планшет. Ним забезпечуються як оперативні працівники, так і слідчі. До складу виробу входить шість баночок з дактилоскопічними порошками, широкозахватна магнітна кисть, кисть із білячого волосся, складна лупа, дактилоскопічний валик, скляна пластина для розкочування типографської фарби, ножиці, пінцет, скальпель, світла й темна дактилоскопічна плівка, олівець-склограф.
Для пошуку мікрооб’єктів доцільно використовувати лупу типу «Регула», ультрафіолетові освітлювачі з автономним живленням, які працюють, як від електромережі, так і батареї. Пошукові прилади на ультрафіолетових променях дозволяють виявляти волокна й речовини органічного походження.
Техніко-криміналістичні засоби пошуку металевих об’єктів, призначені для виявлення металевих предметів (наприклад, коштовностей). Серед таких засобів найбільш широко доцільно застосовувати магнітний шукач-підйомник, цей прилад дозволяє відшукувати й витягувати з рідких, напіврідких і сипучих середовищ об’єкти із чорних металів вагою до 35 кг.
Так, працівниками ДІУЦ «Спецтехніка» МВС України розроблено магнітні прилади пошуку предметів з чорних і кольорових металів. В Україні налажено серійний випуск ряду магнітних шукачів-підйомників ПМК-1 (НВП «Арвел», м. Київ), МП-1,-2,-3, МГ-1 (ПКФ «Інжен», м. Ніжин, Чернігівська обл..), Спрут (НВП «Атліс», м. Київ), які широко впроваджені у слідчу та експертно-криміналістичну практику.
Для пошуку зазначених об’єктів, захованих у конструкціях будинків і споруд, а також на відкритій місцевості, правоохоронні органи забезпечуються електронними металошукачами.
Для роздільного виявлення предметів із чорних і кольорових металів у діелектричних середовищах доцільно використовувати селективні металошукачі.
Так, металошукачі виробника «Garrett» дозволяють відшукувати об’єкти в ґрунті, воді, бетоні та інших середовищах, до вилучення визначити з чорного чи кольорового металу зроблено об’єкт, отримати відомості про його розміри. Розміщена у металошукачі програма дозволяє вводити в пам’ять завдання на пошук предметів за певними габаритними розмірами, масою, видом, типом металу. Окремі модифікації металошукача розроблені спеціально для пошуку предметів із золота. Позитивно зарекомендували себе на практиці високочуттєві російські металошукачі «Дирижер» і селективний детектор металів типу «Стерх».
Доцільною у пошуковій роботі є рентгенівська установка типу «Гортензія», принцип її дії ґрунтується на здібності рентгенівського випромінення проникати через різні предмети. Рентгенівське випромінення, яке формується приладом, проходить через контрольовані об’єкти і перетворюється у видиме зображення на спеціальному екрані. В результаті на екрані у вигляді темних і світлих об’єктів буде відображатися структура предмета який досліджується. Установка призначена для виявлення будь-яких металевих чи неметалевих предметів, важливо щоб здатність до поглинання рентгенівського випромінення середовища яке переховує предмет була меншою, ніж ступінь поглинання шуканого об’єкта.
Поширеними техніко-криміналістичними засобами пошуку неметалевих об’єктів є металеві щупи.
Для пошуку «схованок» (порожнеч), які обладнуються в ґрунтах, цегельних і бетонних будівельних конструкціях, як усередині приміщень, так і в польових умовах використовується пошуковий прилад типу «Жасмін». Він дозволяє виявляти не тільки порожнечі, де можуть зберігатися як металеві, так і неметалеві предмети, але й визначати відстані до них.

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
ТИПОВІ ЕКСПЕРТИЗИ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ ПІДРОБЛЕННЯ ДОКУМЕНТІВ, ПЕЧАТОК, ШТАМПІВ, БЛАНКІВ ТА ЇХ ЗБУТУ
25.12.2009 15:02
ПРОБЛЕМИ ВИКОРИСТАННЯ ДОПОМОГИ СПЕЦІАЛІСТА ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ ЗЛОЧИНУ У СФЕРІ ОБІГУ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ
25.12.2009 15:00
КОМПЛЕКТИ ТЕХНІКО-КРИМІНАЛІСТИЧНИХ ЗАСОБІВ, ЯКІ ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ НЕЗАКОННОГО ЗАВОЛОДІННЯ АВТОТРАНСПОРТНИМ ЗАСОБОМ
25.12.2009 14:58
ПРОБЛЕМИ ВИЛУЧЕННЯ РЕЧОВИХ ДОКАЗІВ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ КОНТРАБАНДИ ІСТОРИЧНИХ ТА КУЛЬТУРНИХ ЦІННОСТЕЙ
25.12.2009 14:56
ОКРЕМІ ТЕХНІКО-КРИМІНАЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ КРАДІЖОК ІСТОРИЧНИХ ТА КУЛЬТУРНИХ ЦІННОСТЕЙ
25.12.2009 14:54
ПИТАННЯ ТЕХНІКО-КРИМІНАЛІСТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОЗСЛІДУВАННЯ ВБИВСТВ НА ЗАМОВЛЕННЯ
25.12.2009 14:50
ПИТАННЯ ТЕХНІКО-КРИМІНАЛІСТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОЗСЛІДУВАННЯ ФАЛЬШИВОМОНЕТНИЦТВА
25.12.2009 14:47
ПИТАННЯ ПРОТИДІЇ ЗЛОЧИННИМ ПОРУШЕННЯМ ПРАВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ
25.12.2009 14:44
ПРОБЛЕМИ ВСТАНОВЛЕННЯ ПРИЧИН І УМОВ, ЯКІ СПРИЯЮТЬ ВЧИНЕННЮ ЗЛОЧИННИХ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ
25.12.2009 14:43
ТЕОРІЯ І ПРАКТИКА ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДУ «ВИКЛЮЧЕННЯ» ПІД ЧАС РОЗСЛІДУВАННЯ СЕРІЙНИХ УБИВСТВ
23.12.2009 22:24




© 2006-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше