:: LEX :: МОЖЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДУ ФАКТОРНОГО АНАЛІЗУ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ ЗЛОЧИНІВ У СФЕРІ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
   
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Акція! 100 грн на мобільний
  Наші збірники

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 35)

Термін подання матеріалів

16 вересня 2021

До початку конференції залишилось днів 0


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

МОЖЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДУ ФАКТОРНОГО АНАЛІЗУ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ ЗЛОЧИНІВ У СФЕРІ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
 
18.05.2010 20:22
Автор: Старушкевич Анатолій Володимирович, кандидат юридичних наук, доцент, докторант кафедри криміналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка
[Кримінальне право. Кримінальне процесуальне право. Криміналістика. Кримінологія. Кримінально-виконавче право]
1. При розслідуванні злочинів у сфері економічної діяльності метод факторного аналізу доцільно використовувати під час вивчення обстановки злочину, виявлення його слідів при малоінформативній слідовій картині, коли наявна криміналістично значима інформація не дає можливості висунути версію про спосіб злочину. Метод факторного аналізу використовується також тоді, коли для встановлення обставин злочину необхідно з’ясувати питання, чому події відбувалися саме так, якими способами можна вчинити певний злочин, чому обрано саме цей спосіб злочини, чому залишилися саме такі його сліди.
2. Поведінка запідозреного, як і будь-якої іншої людини, вибір ним способу діяльності, вибір способу злочину обумовлені низкою суб’єктивних і об’єктивних факторів. Наявність в реальності певних умов (факторів) дозволяє злочинцю використовувати відповідний спосіб або обумовлює його, відсутність таких факторів виключає його використання, а їхня наявність обумовлює його застосування. Така закономірність дає можливість слідчому, під час розслідування злочинів у сфері економічної діяльності дійти висновків про елементи події злочину, у тому числі про спосіб його вчинення на підставі не тільки інформації про сліди, але й виходячи з аналізу факторів, які визначають поведінку злочинця. Звідси, метод криміналістичного факторного аналізу це пізнання елементів злочину шляхом вивчення факторів які його зумовлюють.
3. Об’єктом методу факторного аналізу є обставини, які впливають на поведінку злочинця, зокрема на вибір ним місця, часу, знарядь, способу злочину, предмета безпосереднього замаху. Найбільш значимим у цьому плані є вивчення об’єктивної обстановки, в якій вчинявся злочин. Мета її вивчення полягає у з’ясуванні наявності або відсутності об’єктивних умов (факторів), які визначають поведінку злочинця, зокрема вибір конкретного способу злочину. Відсутність необхідних факторів дозволяє зробити достовірний висновок про те, що запідозрений не використовував даний спосіб злочину, тому що об’єктивно не міг цього зробити. Наявність же факторів дає підставу для достовірного висновку про те, що запідозрений об’єктивно міг використовувати конкретний спосіб.
4. Встановлення способу злочину за допомогою факторного аналізу під час розслідування злочинів у сфері економічної діяльності складається з таких етапів: а) вивчення й аналіз обстановки злочину; б) висновок про об’єктивну можливість використання запідозреним конкретного способу злочину; в) перевірка висновку практикою, шляхом пошуку ознак конкретного способу злочину; г) висновок про спосіб злочину, яким користувався запідозрений.
5. При розслідуванні злочинів у сфері економічної діяльності використання методу факторного аналізу дає можливість: а) організувати пошук способу злочину, шляхом конкретизації пошуку, тобто від пошуку взагалі способу злочину перейти до перевірки конкретного способу, від пошуку взагалі ознак способу злочину перейти до пошуку конкретних ознак конкретного способу злочину; б) повніше використовувати матеріали кримінальної справи й матеріали дізнання, результати оперативно-розшукової діяльності; в) робить розслідування злочину більш цілеспрямованим, зокрема допомагає поставити конкретні завдання перед підрозділами, які проводять оперативно-розшукові заходи, судовими експертами, ревізорами, визначити коло свідків і питання, які підлягають з’ясуванню при їхньому допиті, документи, що підлягають вивченню тощо; г) дає можливість більш ефективно використовувати спеціалістів, можливості експертів, контролюючих і наглядаючих органів; д) звільняє слідчого, ревізорів, працівників органу дізнання та інших осіб від виконання непотрібної роботи; є) допомагає оптимізувати процес виявлення способу злочину й полегшує швидке й повне його розкриття й розслідування в складній (нерідко конфліктній) ситуації.
допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter
 Інші наукові праці даної секції
КЛАСИФІКАЦІЯ КОМП’ЮТЕРНИХ ЗЛОЧИНІВ, ЯКІ ВЧИНЯЮТЬСЯ КРИМІНАЛЬНИМИ ПРОФЕСІОНАЛАМИ
31.05.2010 20:01
ОСОБЛИВОСТІ КРИМІНАЛЬНО – ПРАВОВОЇ КВАЛІФІКАЦІЇ ВБИВСТВА, ВЧИНЕНОГО ЧЕРЕЗ НЕОБЕРЕЖНІСТЬ
30.05.2010 13:24
НЕОБХІДНІСТЬ КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВОЇ ЗАБОРОНИ НЕЗАКОННОГО ВИВЕЗЕННЯ ЗА МЕЖІ УКРАЇНИ АНАТОМІЧНИХ МАТЕРІАЛІВ ЛЮДИНИ
30.05.2010 12:45
ОСОБЛИВОСТІ МОДЕЛЮВАННЯ ПРИ ПРОВЕДЕННІ ДОПИТУ ОБВИНУВАЧЕНОГО
18.05.2010 20:21
ОСОБЛИВОСТІ ПЛАНУВАННЯ РОЗСЛІДУВАННЯ СЕКСУАЛЬНИХ ЗЛОЧИНІВ ПРОТИ МАЛОЛІТНІХ
08.06.2010 22:03
ОСОБЛИВОСТІ ПРОТИДІЇ НЕЗАКОННОМУ ОБІГУ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ У США
08.06.2010 22:02
ПИТАННЯ ЗАТРИМАННЯ ОСІБ, ПРИЧЕТНИХ ДО НЕЗАКОННОГО ОБІГУ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ
08.06.2010 22:00
СПОСІБ НЕЗАКОННОГО ПОВОДЖЕННЯ З ВОГНЕПАЛЬНОЮ ЗБРОЄЮ
08.06.2010 21:59
СЛІДЧИЙ ОГЛЯД ПО СПРВАХ ПРО НЕЗАКОННИЙ ОБІГ ВИБУХОВИХ РЕЧОВИН
08.06.2010 21:58
СПОСІБ НЕЗАКОННОГО ЗАВОЛОДІННЯ ВОГНЕПАЛЬНОЮ ЗБРОЄЮ
08.06.2010 21:56
© 2006-2021 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше