:: LEX :: НЕОБХІДНІСТЬ КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВОЇ ЗАБОРОНИ НЕЗАКОННОГО ВИВЕЗЕННЯ ЗА МЕЖІ УКРАЇНИ АНАТОМІЧНИХ МАТЕРІАЛІВ ЛЮДИНИ
   
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Акція! 100 грн на мобільний
  Наші збірники

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 38)

Термін подання матеріалів

14 грудня 2021

До початку конференції залишилось днів 13


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

НЕОБХІДНІСТЬ КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВОЇ ЗАБОРОНИ НЕЗАКОННОГО ВИВЕЗЕННЯ ЗА МЕЖІ УКРАЇНИ АНАТОМІЧНИХ МАТЕРІАЛІВ ЛЮДИНИ
 
30.05.2010 12:45
Автор: Рапіта Ольга Василівна, студентка 1 групи, 3 курсу, 6 факультету Національної юридичної академії імені Я. Мудрого
[Кримінальне право. Кримінальне процесуальне право. Криміналістика. Кримінологія. Кримінально-виконавче право]
Останнім часом значного суспільного резонансу набули виявлені факти незаконного вивезення за межі України анатомічних матеріалів людини. Проте ця досить нова для України реальність залишається поки-що малодослідженою вітчизняними науковцями. Очевидно тому, на мою думку, суспільній небезпеці подібних дій ще не надана правова, зокрема, кримінально-правова оцінка.
З аналізу законодавства України, яке визначає правовий порядок використання анатомічних матеріалів людини, можна дійти висновку про те, що, за незначним винятком, трансплантаційні органи - це особливий різновид речей, обмежених у цивільному обігу і які не мають статусу товару. Вийняток становить кістковий мозок людини, біоімплантанти та ксенотрансплантанти, що розглядаються як різновид товару (їх дозволяється отримувати на комерційній основі). Проте й стосовно цих матеріалів (товарів) у Законі України «Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людині» і відомчих нормативно-правових актах МОЗ не визначається методика та критерії їх оцінки. Така ситуація унеможливлює, наприклад, кваліфікацію переміщення через митний кордон України анатомічних матеріалів людини, як контрабанду, тому що не можна обчислити їх вартість у зв’язку з відсутністю необхідної методики. На мою думку, доцільно криміналізувати також переміщення через кордон України анатомічних матеріалів людини, які ще не визнаються товаром.
З точки зору охорони найвищої соціальної цінності – людини та її здоров'я, існуючий у чинному законодавстві підхід являється половинчастим. З одного боку, дійсно, заборона купівлі-продажу більшості трансплантаційних органів (ч. 4 ст.143 ККУ) виглядає логічним кроком. Але ст. 143 ККУ захищає встановлений відповідним Законом України порядок трансплантації органів або тканин людини, тобто по суті лише частку суспільних відносин у сфері права набуття, володіння, користування та розпорядження щодо трансплантаційного органу людини-донора.
Незаконне вивезення анатомічних матеріалів за межі України, що може бути метою вчинення дій, передбачених ст. 143 КК, та є самостійною формою (різновидом володіння, використування та (або) розпорядження) порушення правовідносин у сфері трансплантації, даною нормою ККУ не охоплюється.
Водночас, неможливість віднесення цих матеріалів до роду товарів не дає можливості застосувати кримінально-правовий механізм запобігання і заборони їх незаконного вивезення з України, встановлений ст. 201 «Контрабанда» ККУ. Названі речі не фігурують і серед спеціальних предметів контрабанди (не товарів), що обмежені у цивільному обігу, як, наприклад, зброя, радіоактивні речовини тощо.
Протидію незаконному вивезенню анатомічних матеріалів людини за межі України слід оцінювати не лише як гостру медичну проблему, а й як важливий напрям забезпечення правопорядку та спокою у суспільстві та державі. В інтересах українського суспільства слід накласти кримінальну-правову заборону на незаконний вивіз трансплантаційних органів з України.
Враховуючи вище написане, пропоную запровадити кримінально-правову заборону щодо незаконного вивезення обмежених у цивільному обігу анатомічних матеріалів людини. Тому вважаю за доцільне передбачити дану кримінальну відповідальність за такі дії в ст. 143 ККУ, а саме в ч. 4 вказати: «Незаконна торгівля органами або тканинами людини, а також контрабанда, тобто переміщення обмежених у цивільному обігу анатомічних матеріалів людини через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, - карається …. »
Необхідно також якнайшвидше розробити методику та критерії вартісної оцінки анатомічних матеріалів, що на сьогодні можуть бути товарами.

e-mail: Janett_Rapita@mail.ru
допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter
 Інші наукові праці даної секції
КЛАСИФІКАЦІЯ КОМП’ЮТЕРНИХ ЗЛОЧИНІВ, ЯКІ ВЧИНЯЮТЬСЯ КРИМІНАЛЬНИМИ ПРОФЕСІОНАЛАМИ
31.05.2010 20:01
ОСОБЛИВОСТІ КРИМІНАЛЬНО – ПРАВОВОЇ КВАЛІФІКАЦІЇ ВБИВСТВА, ВЧИНЕНОГО ЧЕРЕЗ НЕОБЕРЕЖНІСТЬ
30.05.2010 13:24
МОЖЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДУ ФАКТОРНОГО АНАЛІЗУ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ ЗЛОЧИНІВ У СФЕРІ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
18.05.2010 20:22
ОСОБЛИВОСТІ МОДЕЛЮВАННЯ ПРИ ПРОВЕДЕННІ ДОПИТУ ОБВИНУВАЧЕНОГО
18.05.2010 20:21
ОСОБЛИВОСТІ ПЛАНУВАННЯ РОЗСЛІДУВАННЯ СЕКСУАЛЬНИХ ЗЛОЧИНІВ ПРОТИ МАЛОЛІТНІХ
08.06.2010 22:03
ОСОБЛИВОСТІ ПРОТИДІЇ НЕЗАКОННОМУ ОБІГУ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ У США
08.06.2010 22:02
ПИТАННЯ ЗАТРИМАННЯ ОСІБ, ПРИЧЕТНИХ ДО НЕЗАКОННОГО ОБІГУ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ
08.06.2010 22:00
СПОСІБ НЕЗАКОННОГО ПОВОДЖЕННЯ З ВОГНЕПАЛЬНОЮ ЗБРОЄЮ
08.06.2010 21:59
СЛІДЧИЙ ОГЛЯД ПО СПРВАХ ПРО НЕЗАКОННИЙ ОБІГ ВИБУХОВИХ РЕЧОВИН
08.06.2010 21:58
СПОСІБ НЕЗАКОННОГО ЗАВОЛОДІННЯ ВОГНЕПАЛЬНОЮ ЗБРОЄЮ
08.06.2010 21:56
© 2006-2021 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше