:: LEX :: МЕТОД АНАЛІЗУ ОПЕРАТИВНОЇ ОБСТАНОВКИ ТА ЙОГО ВИКОРИСТВАННЯ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ СЕРІЙНИХ УБИВСТВ
   
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Акція! 100 грн на мобільний
  Наші збірники

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 33)

Термін подання матеріалів

10 червня 2021

До початку конференції залишилось днів 24


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

МЕТОД АНАЛІЗУ ОПЕРАТИВНОЇ ОБСТАНОВКИ ТА ЙОГО ВИКОРИСТВАННЯ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ СЕРІЙНИХ УБИВСТВ
 
03.03.2011 21:27
Автор: Старушкевич Анатолій Володимирович, кандидат юридичних наук, доцент, докторант кафедри криміналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка
[Кримінальне право. Кримінальне процесуальне право. Криміналістика. Кримінологія. Кримінально-виконавче право]
При розслідуванні серійних убивств ефективним є використання методу, який отримав назву криміналістичний аналіз оперативної обстановки. Мета такого аналізу полягає в тому, щоб в ході розслідування конкретного вбивства, яке можливо має ознаки серійності встановити інші подібні злочини, вчинені тим самим злочинцем.
Суть такого аналізу полягає в тому, що слідчий та оперативні працівники карного розшуку виходять із припущень, що злочинець, який вчинив вбивство, є учасником і інших кримінальних дій, які були зафіксовані в яких-небудь матеріалах або обліках. Мова може йти як про аналогічні злочини, так і про злочини іншого характеру або правопорушення кримінально не карані. Підсумовуючи інформацію, отриману в результаті вивчення зазначених матеріалів, виявляються додаткові відомості про злочинця. В результаті зростає ймовірність його виявлення. Встановлення винної особи по одному епізоду дозволяє в остаточному підсумку розкрити всю серію вбивств.
Такий аналіз проводиться після початкових оперативно-розшукових заходів і слідчих дій. Він спрямований на вичленовування тих характерних ознак, які можуть бути використані в процесі пошуку злочинця, і раніше невідомих епізодів його злочинної діяльності. До таких ознак можуть бути віднесені: 1) дані, які характеризують особу і соціальний статус жертви (стать, вік, стереотипна поведінка, соціальний стан, інтереси і т.ін.); 2) однаковий або подібний спосіб вчинення злочину (час, місце, спосіб нападу, знаряддя злочину і т.ін.); 3) однорідний характер наслідків злочинних дій (слідів, залишених на тілі й одягу жертви, на місці події і т.ін.); 4) професійні або злочинні навички (володіння певними знаряддями й інструментами; уміння виконувати ті або інші технологічні операції; навички поведінки, пов’язані з підготовкою й прихованням своєї участі в злочині; пізнання й поінформованість у конкретній галузі знань і діяльності й ін.); 5) наявність характерних побутових і злочинних звичок (виконання окремих дій незмінним способом, що збігаються у всіх деталях); 6) однакові мета, мотив, спрямованість злочинного наміру; 7) сліди і явища, які свідчать про подібні за характером стосунки; 8) викрадення з місця події схожих речей, одягу, предметів, у тому числі приналежних потерпілому; 9) однакова або подібна часова залежність або взаємозв’язок між окремими діями злочинця; 10) однакові або подібні елементи опису зовнішності, одягу й інших відповідних атрибутів і властивостей можливого злочинця (запах, особливості мови, хода, наявність портфеля, сумки, папки, окулярів, прикрас, автомашини та ін.).
Перераховані й подібні ознаки в кожному конкретному випадку можуть проявлятися з певними відхиленнями, варіаціями, але зі збереженням загальних типових характерних рис.
Джерелами інформації про події, які підлягають дослідженню при аналізі оперативної обстановки, можуть бути: 1) матеріали кримінальних справ, що перебувають у провадженні, припинених, а також розглянутих судом; 2) матеріали попередніх перевірок і так звані „відмовні” матеріали, за якими ухвалено рішення про відмову в порушенні кримінального провадження; 3) дані пошукових „орієнтувань”, які надходять із інших регіонів; 4) профілактичні справи, наявні в підрозділах карного розшуку, в підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, а також матеріали про адміністративні правопорушення; 5) матеріали інспекцій держпожежнагляду, ДАІ, БЕЗ та інших служб органів внутрішніх справ; 6) дані криміналістичних обліків, довідкових картотек і колекцій органів внутрішніх справ; 7) дані оперативно-довідкових і оперативно-розшукових обліків, а також автоматизованих інформаційно-пошукових систем пошукового призначення; 8) дані обліків установ охорони здоров’я, військових комісаріатів і т.ін.; 9) повідомлення й заяви громадян, посадових осіб, державних і громадських організацій; 10) дані органів дізнання, отримані оперативним шляхом.


допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter
 Інші наукові праці даної секції
ПРОФІЛАКТИКА ЗЛОЧИНІВ У СФЕРІ НЕЗАКОННОГО ОБІГУ НАРКОТИЧНИХ РЕЧОВИН
25.02.2011 22:16
ВІДМІННІСТЬ ПОНЯТЬ «НЕВІДКЛАДНА СЛІДЧА ДІЯ» ТА «ПОЧАТКОВА СЛІДЧА ДІЯ»
24.02.2011 20:25
ОСОБЛИВОСТІ ВИЗНАЧЕННЯ ОСОБИ ПІДБУРЮВАЧА У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРАВІ
20.02.2011 10:48
ЗАТРИМАННЯ ПІДОЗРЮВАНОГО В ОРГАНІЗАЦІЇ АБО УТРИМАННІ МІСЦЬ ДЛЯ НЕЗАКОННОГО ВЖИВАННЯ, ВИРОБНИЦТВА ЧИ ВИГОТОВЛЕННЯ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ, ПСИХОТРОПНИХ РЕЧОВИН АБО ЇХ АНАЛОГІВ
20.01.2011 23:46
ЮРИДИЧНІ ТЕРМІНИ ТА ПОНЯТТЯ ЯК ПІДСТАВИ СУДДІВСЬКОГО РОЗСУДУ ПРИ ПРИЗНАЧЕННІ ПОКАРАННЯ
18.02.2011 21:45
АНАЛІЗ МІЖНАРОДНО-ПРАВОВИХ АКТІВ СПРЯМОВАНИХ НА БОРОТЬБУ З ТОРГІВЛЕЮ ЛЮДЬМИ ЯК СКЛАДОВА ВДОСКОНАЛЕННЯ УКРАЇНСЬКОГО ЗАКОНОДАВСТВА
17.01.2011 19:54
СОЦІАЛЬНО-ПРАВОВІ ПРОБЛЕМИ ЗАСТОСУВАННЯ ЕУТАНАЗІЇ
16.02.2011 20:07
КРИМІНАЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ВІДІБРАННЯ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ ПРО ЯВКУ У ПІДОЗРЮВАНОГО
16.01.2011 10:54
ЩОДО ПОНЯТТЯ РЕЙДЕРСТВА
13.02.2011 11:33
РЕАЛІЗАЦІЯ ПРАВА ЗАСУДЖЕНИХ НА ОХОРОНУ ЗДОРОВ'Я
08.02.2011 21:33
© 2006-2021 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше