:: LEX :: ДЕЯКІ ПРОБЛЕМИ КВАЛІФІКАЦІЇ ЗЛОЧИНІВ ЗІ СПЕЦІАЛЬНИМ СУБ’ЄКТОМ, ВЧИНЕНИХ У СПІВУЧАСТІ
UA  RU  EN
 
  Main page
  How to take part in a scientific conference?
  Calendar of conferences
  Editorial board. PA «Naukova Spilnota»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Archive

Actual researches of legal and historical science (Issue 61)

Date of conference

16 May 2024

Remaining time to start conference 14


  Scientific conferences
 

  Useful legal internet resources
 

 Useful references
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Counters


 References


 Our bottun
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

ДЕЯКІ ПРОБЛЕМИ КВАЛІФІКАЦІЇ ЗЛОЧИНІВ ЗІ СПЕЦІАЛЬНИМ СУБ’ЄКТОМ, ВЧИНЕНИХ У СПІВУЧАСТІ
 
30.03.2013 13:00
Author: Осадчук Катерина Михайлівна, студентка Інституту підготовки слідчих кадрів для органів МВС України Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого»
[Section 4. Criminal law. Criminal judicial law. Criminalistics. Criminology. Criminal-executive law]

Відповідно до ч.2 ст.29 Кримінального кодексу України (далі -КК) організатор,підбурювач, та пособник підлягають кримінальній відповідальності за відповідною частиною статті 27 і тією статтею Особливої частини КК, яка передбачає злочин,вчинений виконавцем.

Однак це загальне правило не вирішує питання про кваліфікацію діянь співучасників у випадках, коли суб’єкт відповідного злочину є спеціальним і тому воно потребує уточнень, науково – теоретичної, а в перспективі – законодавчої конкретизації. 

Особливі правила кваліфікації злочинів зі спеціальним суб'єктом встановлюються у випадках, коли криміналізація діяння спеціального суб'єкта була пов’язана необхідністю диференціації кримінальної відповідальності, виділення кваліфікованих  або навпаки, привілейованих, складів злочинного посягання. При цьому  "розмитість" кримінально-правової термінології при конструюванні існуючого визначення спеціального суб'єкта може спричинити неправильну кваліфікацію значної кількості злочинів. 

Так, у наукових дискусіях окремими вченими підтримувалась теза про те, що суб’єктом грубого порушення законодавства про працю (ст.172 КК) може бути загальний суб’єкт, зокрема зазначалося, що за незаконне звільнення може відповідати особа, яка не має повноважень щодо звільнення працівника.  Насамперед маються на увазі такі звільнення, які сталися на великих підприємствах, коли керівник через ті чи інші причини не зміг розібратися в ситуації або був введений в оману своїми помічниками чи іншими особами. На думку І.П. Лановенко, головне полягає не в тому, ким підписано наказ про незаконне звільнення працівника з роботи, а в установленні дійсного винуватця (чи винуватців) протизаконного діяння. 

  Використання повноважень особи, яка діє з необережності, або невинно, за словами Н.О. Гуторової, є загальною проблемою співучасті. У цьому випадку, стверджує вона, функції службової особи фактично перекладає на себе винна особа. З таким висновком можна погодитися лише частково, у ситуації, коли фактичний власник підприємства приймає рішення, використовуючи  умисні дії юридичного власника або уповноваженої ним службової особи. Але навряд чи можна встановити співучасть  у випадку, коли особа, що не володіє ані фактично, ані юридично такими повноваженнями, своїми діями уводить в оману службову особу, яка й приймає незаконне за змістом рішення.

У випадку спільності умислу спеціального суб’єкта та інших осіб, що не мають спеціальних ознак, проблема кваліфікації скоєних ними дій повинна вирішуватися на підставі спеціальних законодавчих положень щодо співучасті у злочині, які відповідали б сучасним вимогам теорії та практики. У статтях КК про співучасть немає прямої заборони на можливість співучасті у злочинах зі спеціальним суб’єктом інших осіб. Більше того, це питання прямо вирішене стосовно злочинів проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини). Так, у ч.3 ст.401 вказується, що співучасть у військових злочинах осіб, не згаданих у цій статті (тобто не військовослужбовців), тягне за собою відповідальність за відповідними статтями про військові злочини (розділ XIX Особливої частини КК). Очевидно, що зазначене правило повинно розповсюджуватися й на  деякі інші злочинні посягання, що вчиняються спеціальними суб’єктами. 

Особливість вчинення злочинів зі спеціальним суб’єктом у співучасті полягає в тому, що виконавцем такого злочину може бути тільки особа, яка має спеціальні (додаткові) ознаки, тобто спеціальний суб’єкт. Співучасники, які не мають  ознак спеціального суб’єкта, можуть виконувати інші ролі при вчинені такого злочину, зокрема, організатора, підбурювача, пособника. 

Таким чином, їх дії,за загальним правилом, мають кваліфікуватися за тією ж  статтею, що й дії виконавця, але з обов’язковим посиланням на відповідну частину  ст.27 КК (залежно від виконуваної ролі у вчиненні злочину).




Література:

1. Уголовная ответственность за преступления против трудовых прав граждан и безопасности производства в Украинской ССР  : автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.715 / Лановенко И. П.- К., 1972. - 48 с.

2. Совершение преступления организованной группой лиц(уголовно- правовой аспект) : дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / Гуторова Наталия Александровна ; Университет внутренних дел. - Х., 1996. - 223 с.

3. Кримінальний кодекс України від 5 квітня 2001 р. № 2341-III (далі – КК України)

4. Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України від 5 травня 2001 року / За ред. М.І.Мельника, М.І.Хавронюка. – К.: Каннон, А.С.К., 2001. - С. 904.




____________________________________

Науковий керівник – к.ю.н., асистент кафедри кримінального права № 2 Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» Оробець Костянтин  Миколайович

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ТА ФУНКЦІОНУВАННЯ КРИМІНАЛІСТИЧНИХ ОБЛІКІВ КРАЇН СНД
22.04.2013 22:22
ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ ТА МЕТОДИ, ЩО ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ ПІД ЧАС ФОРМУВАННЯ КРИМІНАЛІСТИЧНИХ ХАРАКТЕРИСТИК КРИМІНАЛЬНИХ ПРАВОПОРУШЕНЬ
22.04.2013 15:05
ВИДИ КРИМІНАЛІСТИЧНИХ ОБЛІКІВ КРАЇН СНД
22.04.2013 15:00
КЛАСИФІКАЦІЇ ТА ОЗНАКИ СУДОВОЇ ЕКСПЕРТИЗИ
21.04.2013 22:59
АКТИВНІ МЕТОДИ НАВЧАННЯ ПІД ЧАС ВИКЛАДАННЯ КРИМІНАЛІСТИКИ
21.04.2013 22:57
ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ ВЗАЄМОДІЇ СЛІДЧОГО З ПРАЦІВНИКАМИ ЕКСПЕРТНОЇ СЛУЖБИ МВС УКРАЇНИ
21.04.2013 22:56
ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ ОПЕРАТИВНО-РОЗШУКОВОЇ ДІЛЬНОСТІ В МЕЖАХ ВИПРАВНИХ КОЛОНІЙ
20.03.2013 21:05
ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ НОВОГО КПК УКРАЇНИ
15.04.2013 22:47
ВІКОВІ ОСОБЛИВОСТІ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ НЕПОВНОЛІТНІХ: КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВИЙ АСПЕКТ
10.04.2013 22:27
ВИПРАВЛЕННЯ ЗАСУДЖЕНИХ, ЩО ВІДБУВАЮТЬ ДОВІЧНЕ ПОЗБАВЛЕННЯ ВОЛІ
10.04.2013 15:50




© 2006-2024 All Rights Reserved At use of data from the site, the reference to the www.lex-line.com.ua is obligatory!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше