:: LEX :: ДО ПИТАННЯ ЩОДО ОСОБЛИВОСТЕЙ НАБУТТЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА СПАДКОВЕ МАЙНО В УМОВАХ ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ: ЗАГАЛЬНІ ПІДСТАВИ СПАДКУВАННЯ
UA  RU  EN
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Архів

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 62)

Термін подання матеріалів

13 червня 2024

До початку конференції залишилось днів 19


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

ДО ПИТАННЯ ЩОДО ОСОБЛИВОСТЕЙ НАБУТТЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА СПАДКОВЕ МАЙНО В УМОВАХ ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ: ЗАГАЛЬНІ ПІДСТАВИ СПАДКУВАННЯ
 
11.04.2024 10:37
Автор: Тітков Денис Ігорович, аспірант кафедри галузевого права та загальноправових дисциплін, Заклад вищої освіти «Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна», м. Київ, Україна
[Секція 3. Цивільне та сімейне право. Цивільне процесуальне право. Комерційне право. Житлове право. Зобов’язальне право. Міжнародне приватне право. Трудове право та право соціального забезпечення]


Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 2102-IX від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан [1]. Введення в Україні правового режиму воєнного стану призвело до певних, визначених Конституцією та законами України, змін в частині забезпечення прав і свобод громадян. Крім того, в науковій та законотворчій сферах це стало підставою для напрацювання ефективних механізмів забезпечення прав та свобод громадян в умовах дії воєнного стану. 

Так, наприклад, В. Нікітін здійснив комплексний аналіз теоретико-методологічних засад, нормативних основ і практичної реалізації державними реєстраторами України своїх повноважень у сфері державної реєстрації речових прав у період воєнного стану [2], О. Кармаза дослідила проблеми захисту спадкових прав в умовах дії воєнного стану в України [3] тощо. Верховна Рада України прийняла ряд змін в цивільне законодавство України, зокрема, щодо захисту та охорони спадкових прав, які встановлюють особливості регулювання відносин стосовно нерухомого майно, яке входить до складу спадщини. Відтак розглянемо ці особливості. 

Законом України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення порядку відкриття та оформлення спадщини» від 8 листопада 2023 року № 3450-IX [4] встановлено особливості спадкування рухомого і нерухомого майна в умовах дії в Україні воєнного стану. 

Зокрема викладено в новій редакції норму щодо визначення місця відкриття спадщини, а саме, «місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна. Якщо спадкодавець мав останнє місце проживання на території іноземної держави, місце відкриття спадщини визначається відповідно до Закону України «Про міжнародне приватне право». Тобто, поняття «місце відкриття спадщини» має широке значення. 

Встановлено особливості обчислення строків спадкування на час дії воєнного стану та протягом двох років з дня його припинення або скасування, як от: «часом відкриття спадщини вважається день смерті спадкодавця або день, з якого спадкодавця оголошено померлим, незалежно від часу державної реєстрації смерті». 

Також передбачено особливості подачі заяв щодо захисту спадкових прав громадян, а саме: «у період дії воєнного стану в Україні та протягом шести місяців з дня його припинення або скасування у випадку, якщо місцем відкриття спадщини є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, територія, на якій ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупована Російською Федерацією територія, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації, дату відновлення здійснення своїх повноважень органами державної влади у повному обсязі, заява про прийняття спадщини, заява про відмову від прийняття спадщини, заява про відмову від заповідального відказу, вимога кредитора спадкодавця до спадкоємців, заява про охорону спадкового майна, заява про згоду бути виконавцем заповіту після відкриття спадщини, інші заяви щодо спадщини, спільного майна подружжя (колишнього подружжя) в межах спадкової справи подаються нотаріусу незалежно від місця відкриття спадщини».

Крім того, відповідно до новел спадкового законодавства «у разі заведення спадкової справи не за місцем відкриття спадщини до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення порядку відкриття та оформлення спадщини», вчинення нотаріальних та інших дій нотаріусом щодо спадщини та спільного майна подружжя (колишнього подружжя) в межах спадкової справи здійснюється за місцем подання першої заяви. Якщо місцем подання першої заяви є населений пункт або території, зазначені в абзаці першому цього пункту, вчинення нотаріальних та інших дій нотаріусом щодо спадщини та спільного майна подружжя (колишнього подружжя) в межах спадкової справи здійснюється за місцем подання першої заяви про видачу свідоцтва в населеному пункті або на території, що не зазначені в абзаці першому цього пункту».

Ряд змін щодо особливостей спадкування також було внесено і в інші закони України, зокрема, «Про нотаріат», «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції». Так, наприклад, статтю 11-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» викладено в новій редакції та встановлено, що «особливості реалізації права на спадкування щодо тимчасово окупованої території, передбаченої частиною першою статті 3 цього Закону, регулюються Цивільним кодексом України».

Отже, з 2024 року спадкове законодавство України на час дії воєнного стану та після його припинення чи скасування передбачило особливості спадкування, які, зокрема, впливають на набуття права власності на спадкове майно та сприяють повному, всебічному захисту спадкових прав громадян України та іноземців, які є спадкоємцями за законодавством України.  

Література:

1.Законодавство України. Офіційний вебпортал парламенту України. Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/index

2. Нікітін В. В. Адміністративно-правові засади державної реєстрації речових прав на нерухове майно та їх обтяжень у період воєнного стану. Юридичний вісник. № 1 (66). 2023. С. 55-62. 

3. Кармаза О. О. Модифікація спадкових прав громадян в умовах  дії воєнного стану: до питання про забезпечення принципу верховенства права. Право та юстиція. Науково-практичний юридичний журнал. 2022. № 3-4 (№20-21). С. 5-16.

4. Законодавство України. Офіційний вебпортал парламенту України. Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/index

____________________ 

Науковий керівник: Кравченко Олена Сергіївна, кандидат юридичних наук, доцент, Заклад вищої освіти «Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна», м. Київ, УкраїнаCreative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter
 Інші наукові праці даної секції
ҐЕНЕЗА ЦИВІЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА В ПОЛЬЩІ, ЯК ПОРІВНЯННЯ З ДОСВІДОМ УКРАЇНИ
17.04.2024 10:54
ОСОБЛИВОСТІ ПОРЯДКУ УКЛАДЕННЯ ДОГОВОРУ СТРАХУВАННЯ З ТОЧКИ ЗОРУ ЦИВІЛЬНОГО ПРАВА ТА ПРОЦЕСУ
17.04.2024 10:44
ПРАВОВІ ЗАСАДИ ЗДІЙСНЕННЯ ФІЗИЧНОЮ ОСОБОЮ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ
16.04.2024 14:11
ПРОБЛЕМИ ВИЗНАННЯ ПРИВАТНОЇ ВЛАСНОСТІ ОДНОГО З ПОДРУЖЖЯ ПРИ ПОДІЛІ МАЙНА
15.04.2024 11:04
ПИТАННЯ ВИЗНАННЯ ОСОБИ БЕЗВІСНО ВІДСУТНЬОЮ В ПЕРІОД ВОЄННОГО СТАНУ
10.04.2024 10:27
© 2006-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше