Визначення, вивчення та аналіз основних положень, що стосуються інституту опіки та піклування над дітьми у Сімейному праві. Завданням наукової роботи – є дослідження та аналіз особливостей встановлення опіки та піклування над дітьми. Науковці, які працювали над цією тематикою: В.В. Андріїв, Н.Б. Болотіна, В.Я. Бурак, Л.С. Волинець, К.В. Добромислов, М.Л. Захаров, О.І. Карпенко, В.Г. Кобелєва, Н.Ю. Максимова, О.Є. Мачульська, В.Ю. Москалюк, А.М. Нечаєва, Д.А. Ніконов, Баранова Л.М., Борисова В.І., Жилінкова І.В., Гопанчук В.С., Дякович М.М. Актуальним питанням на сьогодні в Україні є охорона дитинства тому, що визнається загальнонаціональним пріоритетом і здійснюється з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист та всебічний розвиток. Опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування.
Завдання опіки над дитиною формулюються, як право і обов’язок опікуна виховувати підопічного, піклуватися про його здоров'я, фізичний та духовний розвиток, навчання, здійснювати захист його інтересів. Для вирішення питань, пов'язаних з утриманням і вихованням дітей, які опинились у несприятливих умовах, держава створила спеціальні органи – органи опіки та піклування. Такими органами є: районні, районна в місті Києві державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад. Для виникнення опіки і піклування в сімейному праві необхідні об'єктивно-матеріальні, морально-етичні та юридичні передумови. Об'єктивно-матеріальні передумови складаються з об'єктивного розвитку матеріального світу, з необхідності виховання та захисту дітей, які залишились без батьківського піклування. Морально-етичні передумови виявляються в тому, що суспільство в цілому співчуває і жаліє дітей-сиріт та дітей, що залишились без батьківського піклування, та прагне всіляко допомогти їм.
Наявність об'єктивно-матеріальних та морально-етичних передумов ще не створює юридичних зв'язків між дитиною і її вихователем. Для їх виникнення необхідна наявність і юридичних підстав. До таких підстав належать:
а) наявність правових норм, що регулюють порядок встановлення, здійснення та припинення опіки і піклування;
б) правосуб'єктність учасників відносин з опіки та піклування;
в) юридичні факти, з якими закон пов'язує виникнення і розвиток правовідносин з опіки і піклування.
На даний час в Україні існує досить розгалужена система влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування: усиновлення, опіка та піклування над дітьми, патронат над дітьми, прийомна сім’я та дитячий будинок сімейного типу. Для реального втілення положень, проголошених ст. 20 Конвенції про права дитини, необхідна гуманізація системи сирітських та спеціальних навчальних закладів, їх реформування, запровадження нових інформаційних технологій навчання, альтернативних форм опіки над дітьми.
Література:
1. Баранова Л.М., Борисова В.І., Жилінкова І.В. та ін. «Сімейне право України»: підруч. – К.: Юрінком Інтер, 2006. – 200 с.
2. Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування: Закон України від 13.01.2005 № 2342-IV // Відомості ВВР України. – 2005. – №6. – Ст.147
____________________________
Науковий керівник: Голобородько Наталія Володимирівна, викладач II категорії, Таращанський державний технічний та економіко-правовий коледж
|