:: LEX :: ТИПОВІ ВИДИ ЕКСПЕРТИЗ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ РЕЙДЕРСТВА, ПОВ’ЯЗАНОГО З САМОВІЛЬНИМ ЗАЙНЯТТЯМ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
UA  RU  EN
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Архів

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 61)

Термін подання матеріалів

16 травня 2024

До початку конференції залишилось днів 9


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

ТИПОВІ ВИДИ ЕКСПЕРТИЗ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ РЕЙДЕРСТВА, ПОВ’ЯЗАНОГО З САМОВІЛЬНИМ ЗАЙНЯТТЯМ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
 
16.01.2024 12:15
Автор: Троханчук Максим Васильович, здобувач ступеня доктора філософії, ПВНЗ «Європейський університет»
[Секція 4. Кримінальне право. Кримінальне процесуальне право. Криміналістика. Кримінологія. Кримінально-виконавче право. Медичне право. Судові та правоохоронні органи. Адвокатура]

Процеси інтеграції України до Європейського Союзу суттєво перетворюють економічні та соціально-політичні відносини, вимагаючи впровадження не лише інклюзивних інститутів ринкової економіки, але також створення ефективних механізмів захисту прав власності. Однак зростання криміналізації економічних відносин є причиною, що  створює загрозу безпечному функціонуванню державної економіки та ускладнює її стале економічне зростання.

Так, простежується зростання числа нових видів економічних кримінальних правопорушень, що пов’язані з недоліками у правовому регулюванні, неефективним використанням фінансових ресурсів та відсутністю ефективного державного контролю. Це стає причиною однієї з найнебезпечніших загроз економічній безпеці України - явища рейдерства. Багаточисельні випадки рейдерських захоплень суб’єктів господарювання призводять до руйнування вітчизняної економіки. У своєму дослідженні окремо зупинимося на рейдерстві, пов’язаному із самовільним захопленням земельної ділянки, а саме на типових видах експертиз, що проводяться при розслідуванні даного кримінального правопорушення.

Найчастіше у процесі розслідування рейдерства, пов’язаного з самовільним зайняттям земельної ділянки призначається судова будівельно-технічна експертиза. Завдання, які вирішуються цією експертизою, можна умовно розділити на такі види: вивчення нерухомості, аналіз будівельних матеріалів і конструкцій, а також вивчення відповідних документів; визначення розподілу земель і встановлення порядку користування земельними ділянками; визначення оціночної вартості будівельних об’єктів і споруд; оцінка земельних ділянок.

У тих випадках, коли самовільне зайняття земельної ділянки стало причиною завдання негативних наслідків навколишньому середовищу, слідчому варто винести постанову щодо призначення відповідного експертного дослідження, з урахуванням події, яка настала. Для прикладу, проведення експертизи матеріалів, речовин і виробів для аналізу ґрунтів і виявлення небезпечних речовин у навколишньому середовищі, або біологічної експертизи для вивчення об'єктів рослинного та тваринного походження.

Цей перелік доцільно доповнити і провести аналіз також деяких інженерно-технічних експертиз, такі як земельно-технічна та будівельно-оціночна, а також ґрунтознавчу експертизу, оскільки такі експертні дослідження є найбільш характерними і типовими у процесі досудового  розслідування цього виду кримінального правопорушення.

При призначенні різних експертиз для розслідування кримінальних проваджень щодо рейдерських захоплень, слідчий має дотримуватися загальних тактичних рекомендацій, а саме: 1) визначати мету та конкретні завдання експертного дослідження; 2) визначати експертну установу або експерта; 3) підготовлювати необхідні для дослідження матеріали та, за необхідності, зразки; 4) виносити постанову щодо проведення експертизи та формулювати питання для експерта; 5) створювати, наскільки це можливо, умови для проведення експертизи, якщо вона відбувається за межами експертної установи. 

Рейдерство, пов’язане із самовільним зайняттям земельної ділянки часто асоціюється з підробкою документів. Якщо встановлено факт підробки документів може бути призначена судово-технічна експертиза документів. Також при розслідуванні даного виду кримінальних правопорушень може бути призначена трасологічна експертиза. 

Аналіз судово-слідчої практики вказує на те, що більше третини усіх кримінальних правопорушень вдається розкрити завдяки проведенню судових експертиз. Судова експертиза відіграє важливу роль у встановленні фактів, що підлягають доказуванню в кримінальному процесі. При ініціюванні проведення судової експертизи особливу увагу варто приділяти наведенню аргументів необхідності її проведення та формулюванню питань, які варто поставити перед експертом.

Для забезпечення проведення експертизи також необхідно надати експерту доступ до специфічних документів, що можуть бути отримані шляхом проведення окремих слідчих (розшукових) дій, зокрема, обшуку або при отриманні дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів. Важливо пам’ятати, що висновки експерта не є обов’язковими для сторін або органів, які проводять розслідування, але вони оцінюються судом на рівні з іншими доказами у кримінальному провадженні.

ЛІТЕРАТУРА

1. Кальман О. Г., Погорецький М.А. Рейдерство: причини та заходи протидії. Вісник Запорізького юридичного інституту Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. Запоріжжя: ЗЮІ ДДУВС, 2009. № 3. С. 150–160.

2. Розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних з протиправним поглинанням та захопленням підприємств, сільськогосподарських земель, порушенням прав їх законних власників (рейдерство) / [М. С. Цуцкірідзе, Р. М. Дударець, С.З. Довгунь та ін.]. Дніпро: Видавництво, 2021. 72 с.   

____________________

Науковий керівник: Гуріна Дарія Петрівна, кандидат юридичних наук, доцент, ПВНЗ «Європейський університет»



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТТЯ ТА КЛАСИФІКАЦІЯ МОЛОДІЖНИХ НЕФОРМАЛЬНИХ ЗЛОЧИННИХ УГРУПОВАНЬ
16.01.2024 13:19
СПОСІБ ВЧИНЕННЯ ЯК ОСНОВНИЙ ЕЛЕМЕНТ КРИМІНАЛІСТИЧНОЇ ХАРАКТЕРИСТИКИ ЗЛОЧИНІВ В СФЕРІ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ
16.01.2024 12:35
КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА КОЛАБОРАЦІЙНУ ДІЯЛЬНІСТЬ
16.01.2024 12:30
ВЗАЄМОДІЯ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ КОЛАБОРАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
16.01.2024 12:19
ОСОБА ЗЛОЧИНЦЯ-КОРУПЦІОНЕРА
16.01.2024 11:54
МІСЦЕ КАТУВАНЬ В КРИМІНАЛІСТИЧНІЙ КЛАСИФІКАЦІЇ ВОЄННИХ ЗЛОЧИНІВ
12.01.2024 20:06
РОЗМЕЖУВАННЯ КАТЕГОРІЙ «ВОЄННИЙ СТАН» ТА «НАДЗВИЧАЙНИЙ СТАН» ПРИ ДОСУДОВОМУ РОЗСЛІДУВАННІ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ
11.01.2024 12:54
РОЛЬ СУДОВОЇ ЕКСПЕРТИЗИ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ ЛЕГАЛІЗАЦІЇ (ВІДМИВАННЯ) ДОХОДІВ, ОТРИМАНИХ ЗЛОЧИННИМ ШЛЯХОМ, В УМОВАХ ВИКОРИСТАННЯ ВІРТУАЛЬНИХ АКТИВІВ
11.01.2024 12:51
МОРАЛЬНІ ЗАСАДИ ЯК ГАРАНТІЇ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВ НЕПОВНОЛІТНЬОГО ПОТЕРПІЛОГО У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ
09.01.2024 12:55
ДИСКРЕЦІЙНІ ПОВНОВАЖЕННЯ СУДУ ПРИ ВИРІШЕННІ ЦИВІЛЬНОГО ПОЗОВУ У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ
09.01.2024 12:32




© 2006-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше