Автор: Аврамець Станіслав Петрович, курсант Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ
[Теорія та історія держави і права. Історія політичних і правових вчень. Філософія права]
Розвиток правової держави в Україні залежить від формування духовного світу громадян держави, особливо її молоді. Економічні кризи в країні породжують деформовану свідомість, бездуховність і свавілля в усіх сферах суспільного життя, особливо в середовищі молоді, що дуже небезпечно для подальшого розвитку правової держави і суспільства в цілому. Тому нагальною є необхідність вирішення окресленої проблематики. Відтак, дослідження правової культури і правосвідомості, напрямів їх підвищення є актуальними на сьогодні.
На жаль, на сьогодні, високий рівень правової культури не спостерігається не лише у пересічного громадянина, часто його не вистачає навіть законодавцям, політичним лідерам, керівникам громадських організацій. Вказані обставини впливають й на формування правової культури молоді. Стан розвитку правової культури в значній мірі залежить від розвиненості держави, успадкованих традицій, менталітету громадян та суспільства загалом. Молодь, яка намагається брати активну участь у соціальних процесах повинна мати такі якості, як: знання права; загальнолюдські цінності; високий культурний рівень; ерудицію правову активність.
Правова культура молоді характеризується перехідністю і залежить від психовікових особливостей. Тобто перехід особи від юності до повноліття, вливає на її правовий вибір і формується безпосередньо у подальших навчальних закладах. Освіта стає інструментом забезпечення правової просвіти молоді. На сьогоднішній день правова культура потребує систематичного раціонального формування, стимулювання та позитивного соціального розвитку. Впровадження правового виховання є головною ціллю світової та національної правової культури. Залучення людей до знань про державу і право, законність, права та свободи особистості, розуміння сутності правових учень, доктрин повинно формувати у громадян стійку орієнтацію на законослухняну поведінку.
Велику роль у правовому вихованні відіграють засоби масової інформації, які можуть негативно впливати на соціальну (в тому числі правову) активність, формування і розвиток правосвідомості та правової культури. Тенденції журналістів відобразити подію з окремих ракурсів, не враховуючи плюралізму, не дають змогу зрозуміти, що саме відбувається, а західний досвід показувати в кінофільмах велику кількість вбивств і грабежів надихає молодь до протиправних дій.
Тому розбудова незалежної, демократичної, суверенної, правової та соціальної держави в значній мірі залежить від обізнаності, менталітету та патріотичного духу молоді, як перспективи розвитку кожної країни. А умовою досягнення цього є формування у кожного громадянина, співвітчизника, хлопця і дівчини високих моральних, вольових і культурно-правових якостей та залучення молоді до активного громадсько-корисного життя.
Література:
1. Конституція України. – К., 1996.
2. Дмитрієнко І.В. Конституційні аспекти формування правової культури в Україні у постперехідний період // Форум права. – 2006. – № 3. – С. 28-32.
3. Взаємозв’язок правової культури і соціального буття в процесі суспільної трансформації // Право України. - 2004. - № 1. – С. 118-122.
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter