1. При виявленні ознак про злочинні порушення авторського права на комп’ютерні програми і бази даних доцільно відразу після вилучення продукції з ознаками контрафактності провести попереднє дослідження з метою визначення ознак контрафактності. Таке дослідження з метою прискорення одержання його результатів варто проводити не по всім вилученим у порушника екземплярам програм для ЕОМ і базам даних, а лише по тому обсягу, який дозволяє встановити кількість екземплярів програм для ЕОМ і баз даних з ознаками контрафактності, мінімально необхідне для порушення кримінальної справи. Залежно від вартості аналогічного легального екземпляра така кількість в кожному конкретному випадку буде різною.
2. По аналізованій категорії злочинів предметом експертних досліджень можуть бути продукція, яка носить контрафактний характер (програмний продукт, база даних) на будь-якому носії, а також упакування (коробки, jewel-box, slim-box та ін.), обгорткові ліцензії, реєстраційні картки, керівництва для користувачів, рекламні вкладиші й матеріали, використовувані для упакування та ін.
3. У ході огляду продукції з ознаками контрафактності слідчий повинен звертати увагу на: а) наявність на неробочій поверхні компакт-диску зображення високої якості, що характерно тільки для ліцензійних продуктів; б) присутність на неробочій поверхні логотипа (товарного знака) виробника продукту; в) наявність стандартного картонного (пластикового) упакування, яке має, як правило, якісне поліграфічне оформлення, з елементами захисту від підробки у вигляді мікропечатки, голограми; г) ліцензійні комп’ютерні програми записуються не більше однієї на кожному диску (цілком виключається запис на одному диску програм різних правовласників, якщо це комерційна версія); д) наявність, крім упакування, додатка до диска у вигляді посібника користувача й (або) ліцензійної угоди.
4. За низкою очевидних ознак, наприклад, відсутністю поліграфічного упакування, наявності декількох комп’ютерних програм на диску, виявлення при перегляді записів, які не відносяться до позначеної в назві програми, слідчий може відразу зробити припущення про те, що ця продукція є контрафактною. Таке припущення може підтвердитися після огляду отриманих у правовласника для порівняння оригінальних дисків, а також після вивчення відповідних документів, наприклад, договору про передачу прав на використання об’єкта авторського права, у якому визначається обсяг і спосіб передачі прав, строк, територія поширення, обсяг тиражу й т.ін. Але важливо не забувати про те, що треба досліджувати не тільки носій і документацію, але й самі програми, а точніше, їх зміст.
5. Рекомендується залучати до участі в слідчому огляді спеціаліста, яким може бути працівник підприємства, яке здійснює виробництво, поширення ліцензійної продукції, а також представник правовласника. При відсутності сумнівів у їх об’єктивності й компетентності, а також при наявності зазначених вище відмінностей досліджуваної продукції від оригінальної, слідчий може зробити цілком обґрунтований висновок про контрафактний характер вилученого програмного забезпечення. В інших випадках, а саме, коли ознаки контрафактності не настільки очевидні й у слідчого виникають сумніву в оцінці предмета, необхідно в строгій відповідності з КПК України призначати експертизу.
|