:: LEX :: ПРИЗНАЧЕННЯ ДОДАТКОВОГО ПОКАРАННЯ ПРИ ЗАСУДЖЕННІ ЗА Ч. 1 СТ. 366 КК УКРАЇНИ
UA  RU  EN
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Архів

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 61)

Термін подання матеріалів

16 травня 2024

До початку конференції залишилось днів 16


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

ПРИЗНАЧЕННЯ ДОДАТКОВОГО ПОКАРАННЯ ПРИ ЗАСУДЖЕННІ ЗА Ч. 1 СТ. 366 КК УКРАЇНИ
 
01.12.2011 10:16
Автор: Яремко Галина Зіновіївна, кандидат юридичних наук, Львівський державний університет внутрішніх справ
[Секція 4. Кримінальне право. Кримінальне процесуальне право. Криміналістика. Кримінологія. Кримінально-виконавче право]

Санкція ч. 1 ст. 366 КК України «Службове підроблення» передбачає «штраф до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років». Очевидно, що така санкція одночасно альтернативна (передбачає два види основного покарання – штраф або обмеження волі) та кумулятивна (передбачає застосування додаткового покарання у виді з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю). При цьому правозастосовна практика не характеризується єдністю в частині призначення додаткового покарання при засудженні за ч. 1 ст. 366 КК України до штрафу. Спірним є те, чи визначене у санкції додаткове покарання відноситься лише до обмеження волі чи також і до штрафу. А саме.

Вироком Бершадського районного суду Вінницької області від 15 листопада 2010 року Особа_1 засуджено за ч. 1 ст. 366 КК України до штрафу у розмірі 700 гривень з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з фінансово-економічною діяльністю строком на 2 роки [1]. Ухвалою колегії судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 травня 2011 року касаційну скаргу прокурора щодо безпідставного застосування до Особа_1 додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади, пов’язані з фінансово-економічною діяльністю, залишено без задоволення [1]. 

Вироком же Нововолинського міського суду Волинської області від 15 квітня 2010 року Особа_2 засуджено, зокрема, за ч. 1 ст. 366 КК України до штрафу у розмірі 850 гривень з позбавленням права обіймати певні посади на підприємствах, установах, організаціях незалежно від форм власності, пов’язані із здійсненням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 1 рік [1]. Перевіряючи вирок Нововолинського міського суду Волинської області у касаційному порядку, колегія суддів судової палати Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 31 березня 2011 року змінила рішення щодо Особа_2, виключивши з вироку посилання про призначення засудженому додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади, вказуючи на те, що таке додаткове покарання відноситься лише до обмеження волі [1].

Отож, очевидне неоднакове застосування кримінального закону. З метою визначити правильність одного із правозастосовних підходів, необхідно зважити їх аргументованість. Так, прихильники позиції, що додаткове покарання у санкції цієї статті відноситься лише до обмеження волі, мотивують її таким. Філологічний аналіз санкції ч. 1 ст. 366 КК України вказує, що сполучник «або» належить до сурядних сполучників, зокрема, розділових. Його роль полягає у з’єднанні в одному переліку однорідних, рівноправних частин речення. З допомогою розділового сполучника «або» перераховуються однорідні, рівноправні види покарань, обрати з яких необхідно лише одне залежно від тяжкості порушення. Тому у даному трактуванні санкції статті можливо лише два варіанти застосування покарання: або штраф, або обмеження волі з позбавленням  права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю (із заяви Генеральної прокуратури України про перегляд Верховним Судом України ухвали колегії судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 травня 2011 року).

Не заперечуючи сурядний характер сполучника «або» у санкції ч. 1 ст. 366 КК України, видається, що при такому підході не враховано принаймні два важливі моменти. По-перше, пунктуаційні знаки у санкції норми. Так, після словосполучення «караються штрафом у розмірі до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років» і перед вказівкою «з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років» стоїть пунктуаційний знак «кома». Відповідно ж до правил пунктуації у простому речення кома ставиться, зокрема, перед сполучниками, які приєднують до попередніх членів речення ще один елемент (виділено автором: Я.Г.) [2]. Тобто пунктуаційний знак «кома» перед сполучником «з», власне, означає, словесний елемент «з позбавленням права обіймати певні помади або займатися певною діяльністю» приєднується до обох попередніх однорідних членів речення. 

По-друге, аналіз санкцій статей Особливої частини КК України показує, що є пунктуаційно інші формулювання аналогічних покарань. Наприклад, санкція ч. 1 ст. 131 КК України вказує на такі покарання: «обмеження волі на строк до трьох років або позбавлення волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років». Звертає увагу те, що між одним і з основних покарань, а саме у виді позбавлення волі, та додатковим покаранням у виді позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю розділовий знак «кома» не стоїть. І таких прикладів безліч (ч. 2 ст. 365, ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 365-2, ч. 2 ст. 367 КК України тощо). У такій ситуації, власне, є всі підстави вважати, що додаткове покарання відноситься лише до одного із альтернативно визначених основних покарань, а не до усіх. 

Очевидно, законодавець, керуючись правилами пунктуації, бажаючи вказати на те, що додаткове покарання відноситься лише до певного виду основного покарання вказує на нього поряд з таким, не виділяючи «комою», в інших же ситуаціях - законодавець, намагаючись вказати, що таке додаткове покарання відноситься до всіх альтернативно визначених основних покарань, розділяє їх «комою».

Отож, у санкції ч. 1 ст. 366 КК України додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю відноситься до обох альтернативно визначених основних покарань – штрафу та обмеження волі.




Література:

1. Єдиний державний реєстр судових рішень України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.reyestr.court.gov.ua/Search?sort=False.

2. Український правопис / Ін-т мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України, Ін-т укр. мови НАН України. - К.: Наук. думка, 2007. — 288 с. (Розділ V. Найголовніші правила пунктуації (п. 4 § 118)) [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.madslinger.com/mova/pravopys-2007/tytul.html.




e-mail: yaremkogalyna@rambler.ru

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
ПСИХОЛОГІЧНИЙ ПОРТРЕТ (ПРОФІЛЬ) ЗЛОЧИНЦЯ: ПОНЯТТЯ, СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ, ЙОГО ЗМІСТ ТА РЕАЛІЗАЦІЯ
30.11.2011 14:07
ПОНЯТТЯ ЗЛОЧИННИХ ГРУП ТА ЇХ КРИМІНАЛІСТИЧНІ ТИПИ
30.11.2011 13:55
НАПРЯМИ ВДОСКОНАЛЕННЯ НОРМАТИВНО-ПРАВОВОГО ЗАПОБІГАННЯ ЗЛОЧИННИМ ПОРУШЕННЯМ ПРАВИЛ БЕЗПЕКИ ДОРОЖНЬОГО РУХУ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЇ НА ПАСАЖИРСЬКОМУ АВТОТРАНСПОРТІ
24.11.2011 15:23
МОЖЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ КОМПЛЕКСНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ НЕЗАКОННИХ ЗАВОЛОДІННЯ ТАКИМИ ЗАСОБАМИ
20.12.2011 14:54
МОЖЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ АВТОМАТИЗОВАНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ НЕЗАКОННИХ ЗАВОЛОДІНЬ АВТОТРАНСПОРТНИМИ ЗАСОБАМИ
20.12.2011 14:46
ОГЛЯД МІСЦЯ ПОДІЇ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ ЗҐВАЛТУВАННЯ МАЛОЛІТНІХ
20.12.2011 14:43
ОСОБЛИВОСТІ ПІДГОТОВКИ ДОПИТУ МАЛОЛІТНІХ ПОТЕРПІЛИХ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ ЗГВАЛТУВАНЬ
20.12.2011 14:41
СТАНОВЛЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ ПРО ІНТЕЛЕКТУАЛЬНУ ВЛАСНІСТЬ
20.12.2011 14:38
КРИМІНОЛОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ЗЛОЧИННИХ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ НА КОМП'ЮТЕРНЕ ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
20.12.2011 14:35
НАПРЯМИ ВИКОРИСТАННЯ ПІД ЧАС РОЗСЛІДУВАННЯ ДОРОЖНЬО-ТРАНСПОРТНИХ ПОДІЙ РЕЗУЛЬТАТІВ ЕКСПЕРТИЗИ ЛАКОФАРБОВИХ МАТЕРІАЛІВ ТА ПОКРИТТІВ
20.12.2011 14:22




© 2006-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше