:: LEX :: ВИКОРИСТАННЯ МОЖЛИВОСТЕЙ ДАКТИЛОСКОПІЇ ПІД ЧАС РОЗСЛІДУВАННЯ СЕКСУАЛЬНИХ УБИВСТВ
UA  RU  EN
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
  Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
  Архів

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 61)

Термін подання матеріалів

16 травня 2024

До початку конференції залишилось днів 15


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

ВИКОРИСТАННЯ МОЖЛИВОСТЕЙ ДАКТИЛОСКОПІЇ ПІД ЧАС РОЗСЛІДУВАННЯ СЕКСУАЛЬНИХ УБИВСТВ
 
20.12.2011 14:02
Автор: Січковська Інна Віталіївна, здобувач кафедри кримінального процесу і криміналістики Львівського державного університету внутрішніх справ
[Секція 4. Кримінальне право. Кримінальне процесуальне право. Криміналістика. Кримінологія. Кримінально-виконавче право]

Згідно ст. 192 КПК України при виявленні на місці події трупа участь відповідних спеціалістів обов’язкова. На місці події по справах про сексуальні вбивства слідова картина вкрай різноманітна. Вивчення виявлених слідів необхідно здійснювати не тільки у взаємозв’язку «слід - об’єкт», але й інших об’єктів слідоутворення й залишених ними слідів. Необхідно встановити перехресні взаємні зв’язки слідоутворюючих об’єктів і їх зв’язок зі злочином.

Проведений аналіз практики розслідування сексуальних убивств показав, що сліди, які можуть бути виявлені на місці події доцільно класифікувати так: а) сліди людини; б) мікросліди; в) інші сліди присутності злочинця на місці вчинення сексуального вбивства; г) сліди ґрунту.

Найчастіше на місці вчинення сексуального вбивства вдається виявити й вилучити сліди рук злочинця. Під слідами рук, у даному випадку, ми розуміємо відбитки пальців, долонь, тильної сторони кистей, а також сліди рук у рукавичках (з шкіри або матерії). Практиці відомі випадки, коли при розслідуванні сексуального вбивства, вдавалося ідентифікувати людину, дослідивши пори її шкіри й (або) рельєф країв папілярних ліній (Протопопов А.Л., 2001 р.).

Дії слідчо-оперативної групи у ході розслідування сексуальних убивств повинні бути спрямовані на виявлення всіх слідів рук. Сучасні методи та технології дозволяють виявляти й вилучати сліди рук не тільки на предметах з ідеальною сприймаючою поверхнею (дзеркальце, пудрениця, лакований чобіт), але й на яблуках, бананах, цибулині, свічці, гумових рукавичках і, навіть, на стіні, яка пофарбована олійною фарбою.

Так, сліди рук Гусєва, який вбив двох студенток, виявили на обрізку водопровідної труби, попри те, що скривлені поверхні не ідеальні для фіксації слідів. По кримінальних справах, порушених за фактом вчинення сексуального вбивства, необхідно шукати сліди рук навіть на цупких тканинах. Крім того, слід зазначити, що практиці відомі випадки, коли вдавалося виявити й вилучити сліди рук, які залишилися на атласному жіночому поясі, на плащовій тканині. Крім того, сліди рук можуть бути виявлені на шкірі трупа. Це можливо при висиханні, ущільненні та дубленні шкіри (Протопопов А.Л., 2001 р.).

При виявленні будь-якого сліду руки слідчому доцільно проконсультуватися зі спеціалістом з приводу того, які відомості про особу можуть бути отримані з виявленого сліду руки. Непридатний для ідентифікації слід доцільно направити на дослідження потожирової речовини, якою він був утворений.

За допомогою слідів рук можливо встановити найрізноманітнішу інформацію стосовно осіб, які їх залишили: стать, вік, група крові, наявність певних дефектів та аномалій (шрамів, фляків, обручок, пов’язок). Дослідження потожирової речовини, якою був утворений слід руки, дозволяє встановити наявність окремих захворювань у людини. Вид папілярного узору може свідчити про генетичне захворювання. Іноді за місцем розташування відбитків пальців рук (по одній з кримінальних справ на вимикачеві, який знаходився справа від дверної лиштви, експертом був виявлений відбиток пальця лівої руки) або потертістю папілярного узору (при наявності на місці події відбитків обох рук злочинця) є можливим висунути версію, що особа, яка вчинила сексуальне вбивство - шульга.

В ході розслідування сексуальних убивств слідчим, перед експертом, можуть бути поставлені різноманітні питання, але основне з них - придатність виявлених слідів рук для ідентифікації та їх приналежність жертві. Експертові можуть бути задані й інші питання, зокрема, про приналежність виявленого сліду руки (пальця, долоні) певній особі.

За результатами експертного дослідження є можливим з’ясувати таке: злочин вчинений злочинцем одинаком чи групою; належать виявлені сліди пальців рук одній чи декільком особам; сліди правої чи лівої руки виявлені на місці злочину; виявлені сліди залишені пальцями чи ділянкою долоні. Експерту при дослідженні слідів рук можуть бути поставлені й більш загальні питання: чи наявні певні особливості будови руки (відсутність одного або декількох пальців, наявність мозолів, шрамів, каліцтв кистей рук тощо, чи є ознаки, які вказують на те, що вбивця шульга) (Каткова Т.В., 1997 р.).

Таким чином, ми прийшли до висновку, що допомога спеціаліста в розслідуванні сексуальних убивств при виявленні слідів рук, може бути такою: а) визначення напряму пошуку предметів та слідосприймаючих поверхонь, на яких є можливим виявити та вилучити сліди рук злочинця; б) проведення попереднього огляду слідів рук на місці події та надання орієнтуючої інформації стосовно злочинця з метою організації переслідування за гарячими слідами або інших оперативних заходів; в) дослідження вилучених на місці події слідів рук у рамках експертизи.

Дослідження слідів рук може надати допомогу у висуванні версій про елементи механізму вчинення сексуального вбивства: злочин вчинений поодинці чи в групі; чи є злочинець шульгою; встановити особливості будови руки злочинця та іншу інформацію про нього (стать, вік, група крові).



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter




 Інші наукові праці даної секції
ПСИХОЛОГІЧНИЙ ПОРТРЕТ (ПРОФІЛЬ) ЗЛОЧИНЦЯ: ПОНЯТТЯ, СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ, ЙОГО ЗМІСТ ТА РЕАЛІЗАЦІЯ
30.11.2011 14:07
ПОНЯТТЯ ЗЛОЧИННИХ ГРУП ТА ЇХ КРИМІНАЛІСТИЧНІ ТИПИ
30.11.2011 13:55
НАПРЯМИ ВДОСКОНАЛЕННЯ НОРМАТИВНО-ПРАВОВОГО ЗАПОБІГАННЯ ЗЛОЧИННИМ ПОРУШЕННЯМ ПРАВИЛ БЕЗПЕКИ ДОРОЖНЬОГО РУХУ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЇ НА ПАСАЖИРСЬКОМУ АВТОТРАНСПОРТІ
24.11.2011 15:23
МОЖЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ КОМПЛЕКСНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ НЕЗАКОННИХ ЗАВОЛОДІННЯ ТАКИМИ ЗАСОБАМИ
20.12.2011 14:54
МОЖЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ АВТОМАТИЗОВАНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ НЕЗАКОННИХ ЗАВОЛОДІНЬ АВТОТРАНСПОРТНИМИ ЗАСОБАМИ
20.12.2011 14:46
ОГЛЯД МІСЦЯ ПОДІЇ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ ЗҐВАЛТУВАННЯ МАЛОЛІТНІХ
20.12.2011 14:43
ОСОБЛИВОСТІ ПІДГОТОВКИ ДОПИТУ МАЛОЛІТНІХ ПОТЕРПІЛИХ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ ЗГВАЛТУВАНЬ
20.12.2011 14:41
СТАНОВЛЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ ПРО ІНТЕЛЕКТУАЛЬНУ ВЛАСНІСТЬ
20.12.2011 14:38
КРИМІНОЛОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ЗЛОЧИННИХ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ НА КОМП'ЮТЕРНЕ ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
20.12.2011 14:35
НАПРЯМИ ВИКОРИСТАННЯ ПІД ЧАС РОЗСЛІДУВАННЯ ДОРОЖНЬО-ТРАНСПОРТНИХ ПОДІЙ РЕЗУЛЬТАТІВ ЕКСПЕРТИЗИ ЛАКОФАРБОВИХ МАТЕРІАЛІВ ТА ПОКРИТТІВ
20.12.2011 14:22




© 2006-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


Наукова спільнота - інтернет конференції
Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки
Наукові конференції
Актуальні дослідження правової та історичної науки. Юридична лінія
 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше