:: LEX :: ПРИЗНАЧЕННЯ СУДОВО-БАЛІСТИЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ В ХОДІ РОЗСЛІДУВАННЯ НЕЗАКОННОГО ЗАВОЛОДІННЯ ВОГНЕПАЛЬНОЮ ЗБРОЄЮ
   
 
  Головна
  Як взяти участь в науковій конференції?
  Календар конференцій
  Акція! 100 грн на мобільний
  Наші збірники

Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 20)

Термін подання матеріалів

04 березня 2020

До початку конференції залишилось днів 6


  Наукові конференції
 

  Корисні правові інтернет ресурси
 

 Корисні лінки
 
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Юридичний форум
Законодавство України
Єдиний державний реєстр судових рішень


 Лічильники


 Лінки


 Наша кнопка
www.lex-line.com.ua - Міжнародні науково-практичні інтернет-конференції за різними юридичними напрямками

ПРИЗНАЧЕННЯ СУДОВО-БАЛІСТИЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ В ХОДІ РОЗСЛІДУВАННЯ НЕЗАКОННОГО ЗАВОЛОДІННЯ ВОГНЕПАЛЬНОЮ ЗБРОЄЮ
 
21.10.2012 13:49
Автор: Олексюк Андрій Володимирович, здобувач кафедри кримінального права і процесу Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки
[Секція 4. Кримінальне право. Кримінальне процесуальне право. Криміналістика. Кримінологія. Кримінально-виконавче право]

1. Під час розслідування незаконного заволодіння вогнепальною зброєю, може виникає необхідність проведення різноманітних експертиз. Найпоширенішою по даній категорії справ є судово-балістична експертиза. В ході її призначення винятково важливо правильно сформулювати питання, а також передбачувані питання бажано ставити в певній послідовності.

2. Балістична експертиза проводиться з метою встановлення відношення предметів до вогнепальної зброї; визначення технічного стану зброї й боєприпасів і впливу його на здійснення пострілів; визначення виду, системи, моделі зброї; ототожнення її за слідами на снарядах (кулях) і гільзах; обставин пострілу (напряму й відстані пострілу, місцезнаходження того хто стріляв й ін.), а також вирішення низки інших питань, пов’язаних з вогнепальною зброєю та її застосуванням.

3. Предметом судово-балістичної експертизи є фактичні дані (факти, обставини) про технічний стан і якості вогнепальної зброї, наявності (відсутності) тотожності між ідентифікуємим об’єктом (зброєю) і ідентифікуючим об’єктом (кулями, гільзами) : про наявність загального джерела походження компонентів спорядження боєприпасів, дані про обставини пострілу (місце, відстань, давнину), встановлювані на основі спеціальних знань в області судово-балістичної експертизи, криміналістичної техніки й військової техніки про властивості й закономірності дії стрілецької зброї (Кофанов А. В., 2006 р.).

4. За своїм змістом питання, які цікавлять слідство й суд, доцільно розділити на шість основних груп : перша група — завдання по встановленню тотожності зброї, патронів, приладів для спорядження гільз капсулями; друга група — встановлення групової приналежності зброї, подібних їй пристроїв і боєприпасів; третя група — встановлення латентної інформації, тобто знищених, схованих і зашифрованих позначень на зброї, боєприпасах, їх фабричному впакуванню; четверта група — встановлення можливостей здійснення дій (застосування зброї й боєприпасів для пострілів і враження певних цілей) у даних умовах; п’ята група — встановлення фактів дій за їх результатами (чи здійснено зі зброї постріл, чи заряджалася зброя патроном, чи перероблялися зброя й патрони); шоста група — встановлення обставин здійснених дій (місце, час, спосіб, причини й кількість зроблених пострілів, спосіб переробки й причини ушкоджень зброї й боєприпасів) (Саморока В. А., 2003 р.).

5. В ході розслідування незаконного заволодіння вогнепальною зброєю під час призначення балістичної експертизи в розпорядження експертів надаються : кулі й гільзи, виявлені на місці події; вогнепальна зброя й об’єкти з вогнепальними ушкодженнями; протоколи огляду й схеми із вказівкою місця виявлення куль, гільз, вогнепальної зброї, об’єктів з вогнепальними ушкодженнями; боєприпаси й вогнепальна зброя, які вилучається в підозрюваних; одяг потерпілого з вогнепальними ушкодженнями; акт судово-медичного дослідження трупа.

Вогнепальна зброя на дослідження направляється у тому стані, в якому виявлена. Заряджену зброю необхідно розрядити, вказавши про це в постанові про призначення експертизи. Об’єкти зі слідами пострілу (одяг, частини уражених пострілом предметів) повинні бути впаковані таким чином, щоб максимально вберегти їх від різних сторонніх впливів (тертя, згинання). Самі сліди варто захищати додатковими засобами (прокладками, обшиванням тканиною). Об’єкти з підвищеною вологістю повинні бути попередньо висушені без застосування нагрівальних приладів.

6. Щоб забезпечити безпеку детального дослідження зброї й боєприпасів, а також зберегти сліди, які можуть бути на зброї, необхідно в процесі попереднього дослідження особливу увагу приділити огляду вилученого стріляючого пристрою. Вогнепальну зброю оглядають із дотриманням правил поводження з нею як з об’єктом підвищеної небезпеки й вимог поводження з нею як речовим доказом.

В ході огляду вогнепальної зброї, насамперед визначають і фіксують : положення її затвора, курка, запобіжника, сигнальних пристроїв, магазина й інших частин, наявність крові, волосся, волокон, інших речовин на частинах зброї. Взявши зброю в руки й дотримуючись правил обережності, перевіряють, чи заряджена вона. У багатозарядній зарядженій зброї підраховують кількість патронів у магазині або барабані.

7. Серед питань, вирішуваних в ході дослідження вогнепальної зброї (її матеріальної частини, технічного стану, балістичних характеристик) можна виділити такі : 1) чи відноситься наданий на дослідження предмет до вогнепальної зброї? Якщо так, то до якого виду, зразку (моделі)?; 2) де й коли (підприємство-виготовлювач, фірма, рік випуску) виготовлена надана зброя?; 3) якому виду, зразку (моделі) зброї належать надані деталі (частини), чи не є вони деталями конкретного екземпляра зброї (зброї з певним номером або зброї, наданої разом з деталями)? 4) чи справна надана на дослідження зброя? Якщо несправна, то в чому полягають несправності, яка причина їх виникнення, як вони впливають на можливість використання зброї (при пострілі, інших операціях)?; 5) чи придатна зброя до пострілу?; 6) яким способом (промисловим, саморобним) виготовлена зброя (її окремі деталі)?; 7) чи не внесені зміни в надану зброю? Якщо так, то які саме, з якою метою, яким способом (промисловим, саморобним)?; 8) які матеріали, предмети використані при виготовленні саморобної зброї або зміні зброї промислового виготовлення, які технічні засоби, інструменти при цьому застосовувалися?; 9) судячи з ознак виготовлення саморобної зброї, якими могли бути кваліфікація, професійні навички особи, яка її виготовила?; 10) чи можливі із наданої зброї постріли без впливу на спусковий гачок (за певних умов або при різних, можливих умовах)?; 11) які тактико-технічні й балістичні характеристики наданої зброї (основні або окремі з них)?; 12) чи здійснювався зі зброї постріл після останнього чищення каналу ствола?; 13) яким порохом (вид, марка) зроблений останній постріл зі зброї?; 14) який початковий зміст знищених (спиляних, забитих і т.ін.) маркувальних позначень, номера, що були на зброї?допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст і натисніть Ctrl + Enter
 Інші наукові праці даної секції
ВРАХУВАННЯ ОБСТАВИН, ЩО ПОМ’ЯКШУЮТЬ ПОКАРАННЯ, ПРИ ЗАСТОСУВАННІ СТАТТІ 69' КК УКРАЇНИ
30.09.2012 20:48
ЩОДО НЕОБХІДНОСТІ ЗМІНИ НАЗВИ РОЗДІЛУ ХVІІІ КК УКРАЇНИ «ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ПРАВОСУДДЯ»
26.09.2012 11:23
ІНДУКЦІЙНІ МЕТАЛОШУКАЧІ В АРСЕНАЛІ ПОШУКОВИХ ТЕХНІКО-КРИМІНАЛІСТИЧНИХ ЗАСОБІВ
22.10.2012 12:21
ПОШУКОВІ ТЕХНІКО-КРИМІНАЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ: ПОНЯТТЯ ТА КЛАСИФІКАЦІЯ
22.10.2012 12:19
ОКРЕМІ ПИТАННЯ ПРИЗНАЧЕННЯ АВТОТЕХНІЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ ПІД ЧАС РОЗСЛІДУВАННЯ ДОРОЖНЬО-ТРАНСПОРТНИХ ПОДІЙ
22.10.2012 12:12
ДО ПИТАННЯ ПРО РОЗМЕЖУВАННЯ ПОНЯТЬ «ТАКТИЧНА ОПЕРАЦІЯ» ТА «ТАКТИЧНА КОМБІНАЦІЯ»
22.10.2012 12:11
ВИКОРИСТАННЯ В РОЗКРИТТІ ТА РОЗСЛІДУВАННІ ВБИВСТВ ДАНИХ ПРО ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД ЛЮДИНИ
22.10.2012 12:09
ПРОБЛЕМИ ТЕХНІКО-КРИМІНАЛІСТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОЗСЛІДУВАННЯ ВБИВСТВ
22.10.2012 12:08
ОГЛЯД МІСЦЯ ПОДІЇ ПІД ЧАС РОЗСЛІДУВАННЯ ГРАБЕЖІВ І РОЗБОЇВ ВЧИНЕНИХ НЕПОВНОЛІТНІМИ
22.10.2012 12:04
ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ ОСВІДУВАННЯ ПІД ЧАС РОЗСЛІДУВАННЯ ГРАБЕЖІВ І РОЗБОЇВ ВЧИНЕНИХ НЕПОВНОЛІТНІМИ
22.10.2012 12:03
© 2006-2020 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.lex-line.com.ua обов’язкове!


 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше
 
 Голосування 
Чи вбачаєте Ви доцільність у запровадженні державної політики здоровʼязбереження як напряму галузі охорони здоровʼя:

Так, напрям здоровʼязбереження може бути ефективним у пошуках засобів, способів і методів оздоровленняорганізму здорової людини, у профілактиці і попередженні захворювань, реабілітації і догляді за хворими
Ні, мене влаштовує, існуюча модель охорони здоровʼя треба орієнтуватися на лікування хвороби і потреби хворого


Результати голосувань Докладніше