Протистояння між акторами міжнародних відносин переміщується в інформаційний простір. Сьогодні та сторона, яка заволодіє свідомістю та почуттями людей, стає переможцем. Одним зі специфічних механізмів здобуття прихильності та довіри є інформаційні операції, які все частіше застосовують держави у своїй зовнішній політиці. Дослідження процесу розвитку явища інформаційних операцій, на якому зосереджена дана робота, є важливим для виділення тенденцій розвитку та надання певних прогнозів щодо їх майбутнього у системі міжнародних відносин. Крім того, для адекватного розуміння загроз, що можуть нести в собі інформаційні операції, та створення системи захисту, необхідні знання еволюції даного явища.
Згідно висновків групи вітчизняних вчених, які глибоко досліджують проблему інформаційних операцій, такі операції «розглядаються як об’єднання основних можливостей радіоелектронної війни, комп’ютерних мережних операцій, психологічних операцій, воєнних дій та операцій по забезпеченню безпеки з метою впливати, руйнувати, спотворювати інформацію, необхідну для прийняття супротивником рішень, а також захищати власну інформацію». [1, с. 12]
Хоча інформаційні операції, завдяки сучасним технологіям, стали характерною рисою міжнародних відносин нещодавно, їх використання у військовій справі має тисячолітню історію. Ще Сунь Дзи у своєму трактаті «Мистецтво війни», що датується VI століттям до н.е., розглядав свого роду інформаційні та психологічні операції, та наголошував на важливості інформаційного впливу. Варто загадати також відомі «Стратегеми», які покликані допомогти ввести супротивника в оману. До того ж, риси проведення інформаційної операції можна виявити й у відомій історії про «троянського коня», адже до Трої було підіслано агітатора – Сінона, що переконав жителів у тому, що кінь є подарунком Афіни [2].
Серед середньовічних авторів значної уваги заслуговує Нікколо Макіавеллі та його роботи, зокрема трактат 1531 року «Державець», де автор показує важливість пошуку підтримки у підданих та залякування ворогів через різні види психологічного впливу.
Проте, вибуховий розвиток інформаційних операцій відбувався не завдяки дослідженню цього явища мислителями, а завдяки впровадженню новітніх технологій. Саме тому еволюцію інформаційних операцій можна поділити на три [4] основні періоди:
1. Від античних часів до ХІХ ст.: інформаційні операції застосовувались у військових конфліктах з метою залякування супротивників та одержання перемоги з мінімальними втратами.
2. ХІХ ст. – кінець Другої світової війни. Початок цього періоду пов’язаний із діяльністю Наполеона Бонапарта, який активно використовував прийоми інформаційних та психологічних операцій у своїй діяльності. У цей час у суспільстві значно зростає роль інформації. Крім того, більш поширеними та доступними стають газети, активно друкуються бюлетені, маніфести тощо.
3. Кінець Другої світової війни – сучасність. Інформаційні операції стають не просто допоміжним засобом ведення війни, самі війни переміщуються в інформаційний простір. Розвиваються технології, збільшується кількість інформації, від неї залежить все більше сфер людського життя.
Отже, інформаційні операції розвиваються із розвитком технологій. Негативні наслідки для міжнародних відносин, до яких може призвести зловживання інформаційним впливом, є глобальними. Більш розвинуті країни домінують в інформаційному полі, збільшуючи розрив між багатими та бідними країнами, маніпулюють людською свідомістю. Завдяки розгляду історії інформаційних операцій можна зробити висновок, що їх розвиток, та розвиток механізмів, що використовуються для здійснення таких операцій, тільки пришвидшується. Саме тому є необхідність в якомога швидшому встановленні міжнародного законодавства щодо збалансованості, верифікації інформаційних потоків та впливу, в т.ч. прозорості та обмежень в організації та здійсненні інформаційних операцій.
Література
1. Горбулін В. П. Інформаційні операції та безпека суспільства: загрози, протидія, моделювання: монографія / В. П. Горбулін, О. Г. Додонов, Д. В. Ланде. – К.: Інтертехнологія, 2009. – 164 с.
2. Грейвс Р. Мифы Древней Греции / Р. Грейвс; Пер. с англ. К. П. Лкьяненко; Под ред. и с послесл. А. А. Тахо-Годи. – [Электронный ресурс]. – Режим доступа: http://www.sno.pro1.ru/lib/graves/index.htm
3. Додонов А. Г. Распознавание информационных операций / А. Г. Додонов, Д. В. Ландэ, В. В. Цыганок, О. В. Андрейчук, С. В. Каденко, А. Н. Грайворонская. – К.: ООО «Инжиниринг», 2017. – 282 с.
4. Історія інформаційно-психологічного протиборства: підруч. / [Я. М. Жарков, Л. Ф. Компанцева, В. В. Остроухов, В. М. Петрик, М. М. Присяжнюк, Є. Д. Скулиш]; за заг. ред. д. ю. н., проф., засл. Юриста України Є. Д. Скулиша. – К.: Наук.-вид. відділ НА СБ України, 2012. – 2012 с.
5. Литвиненко О. В. Інформаційні впливи та операції: теорет.-аналіт. нариси / О. В. Литвиненко. – К.: Нац. Ін-т стратегічних досліджень, 2003. – 239 с. – (Сер. Нац. Безпека; Вип. 6).
_______________________
Науковий керівник: Чарських Ігор Юрійович; кандидат історичних наук, доцент кафедри міжнародних відносин і зовнішньої політики Донецького Національного університету імені Василя Стуса (м. Вінниця)
|